more_horiz

Prezes PKN Orlen: umowa na dostawy ropy zapewnia nam bezpieczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 07:28
- Budujemy koncern multienergetyczny, kupujemy polskie spółki, łączymy je do polskiej spółki, gdzie tu widać wysprzedaż? - pytał w Programie 1 Polskiego Radia prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Mówił o rozwoju PKN Orlen i przyszłości, jaką są nowoczesne petrochemie.

- Kwestia Lotosu to kwestia warunków zaradczych, to była duża koncentracja w tym zakresie, który nam narzuciła Komisja Europejska, to nie wysprzedaż całości Lotosu - powiedział prezes PKN Orlen.

Jak mówił gość audycji, sprzedano jedynie fragment udziałów jednego podmiotu. - Wydzieliliśmy rafinerię, z niej sprzedajemy tylko i wyłącznie 30 proc., mamy cały pakiet kontrolny, część hurtu i część detalu - wyjaśnił.

- Posiadamy wiele spółek, w których nie posiadamy 100 proc. udziałów, najważniejszy jest pakiet większościowy, tu jesteśmy w pełni zabezpieczeni - powiedział.

Przyszłość w petrochemii

Daniel Obajtek odnosił się także do wypowiedzi Janusza Lewandowskiego, który mówił o prywatyzacji i wyprzedaży Lotosu. - Niech przestanie opowiadać bzdury, taka rafineria jak Lotos sama w sobie nie ma szans. 30 rafinerii zostało w ciągu 13 lat zamkniętych w Europie, to są fakty, rafinerie działają na 70% możliwości, jest nadpodaż paliw i takie rafinerie trzeba przekształcać w rafinerie produkujące petrochemię - mówił prezes PKN Orlen.

- Budujemy koncern multienergetyczny, koncern, który będzie mógł mieć możliwości prowadzenia transformacji paliwowo-energetycznej, który będzie we wspólnym bilansie inwestował w badania i rozwój, w petrochemię. Podpisaliśmy umowę na dostawy 20 mln ton ropy do regionu, to zapewnia nam bezpieczeństwo i jakość ropy, a również odpowiednie gatunki rop, na których możemy budować petrochemię, to same tylko i wyłącznie korzyści - ocenił Obajtek.

. .

Mówiąc o fuzji Lotosu z Orlenem, zaznaczył, że prowadzenie w Polsce dwóch dużych stacji paliw jest nieekonomiczne i połączenie ich powinno nastąpić już 30 lat temu. Podkreślił, że firma, która ma tylko jeden profil działalności – paliwa – za 3 lub 4 lata przestałaby istnieć, i ocenił, że dzięki fuzji z Orlenem koncern będzie mógł nadal działać.


Posłuchaj
21:46 PR1_SD_2022_01_13-07-15-00_for_media.mp3 Daniel Obajtek: fuzja Orlenu i Lotosu powinna nastąpić 30 lat temu (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Krzysztof Świątek

Gość: Daniel Obajtek (prezes PKN Orlen)

Data emisji: 13.01.2022

Godzina emisji: 07.15

pg

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem