more_horiz

Szef NATO dla Polskiego Radia: odeprzemy każdy atak przeciwko któremuś z sojuszników

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 09:23
- Niewykluczone zwiększenie wojsk na wschodniej flance, jeśli Rosja ponownie zaatakuje Ukrainę - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
Szef NATO: będziemy musieli zastanowić nad zwiększeniem sił na wschodniej flance
Szef NATO: będziemy musieli zastanowić nad zwiększeniem sił na wschodniej flanceFoto: PAP/EPA/TOMS KALNINS

Szef Sojuszu Północnoatlantyckiego dodał, że takie przesłanie przekazano władzom w Moskwie podczas Rady NATO-Rosja przedwczoraj w Brukseli.

- Jasno powiedzieliśmy Rosji, że będziemy oczywiście musieli poważnie zastanowić się nad zwiększeniem naszej obecności we wschodniej części Sojuszu, jeśli Rosja znowu użyje siły przeciwko suwerennemu państwu, Ukrainie - powiedział szef Sojuszu.

Wzmocnienie obrony

Przypomniał, że po 2014 roku NATO zdecydowało się na największe wzmocnienie kolektywnej obrony w Europie, w tym w Polsce, od czasów zimnej wojny. - Rosja, dokonując inwazji na Ukrainę, sprawiła, że na jej granicy jest więcej wojsk NATO. To był sygnał, że odeprzemy każdy atak przeciwko któremuś z sojuszników - podkreślił Jens Stoltenberg.

Po aneksji Krymu i rosyjskiej inwazji na wschodnią Ukrainę Sojusz Północnoatlantycki wysłał do Polski, Estonii, na Litwę i Łotwę cztery wielonarodowe bataliony, po tysiąc żołnierzy do każdego kraju. Państwem stojącym na czele batalionu w Polsce są Stany Zjednoczone. Trzon batalionu na Łotwie stanowi Kanada, na Litwie - Niemcy, a w Estonii - Wielka Brytania.

To krytyczny moment

Nawiązując do groźby nowej inwazji Rosji na Ukrainę, szef NATO powiedział, że "musimy szukać politycznych rozwiązań i mieć nadzieję na nie, ale oczywiście także przygotować się na najgorsze, że Rosja znowu wybierze konfrontację".

Szef Sojusz przyznał, że nie ma pewności co do intencji Moskwy. - Musimy przygotować się na najgorsze ze strony Rosji - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Groźba ponownej rosyjskiej inwazji na Ukrainę była jednym z tematów środowego posiedzenia Rady NATO-Rosja w Brukseli.

- Jest za wcześnie, by to stwierdzić. Musimy szukać politycznych rozwiązań i mieć nadzieję na nie, ale oczywiście także przygotować się na najgorsze, że Rosja znowu wybierze konfrontację - powiedział sekretarz generalny.

Koncentracja sił

Wskazał na znaczącą koncentrację rosyjskich sił, dziesiątki tysięcy wojsk gotowych do walki, groźby ze strony Rosji i użycie siły przeciwko sąsiadom w przeszłości. - To wszystko powoduje, że zagrożenie jest realne i w związku z tym musimy być do tego przygotowani - podkreślił Jens Stoltenberg.

Sekretarz generalny ostrzegł też Rosję przed wysokimi kosztami kolejnej inwazji na Ukrainę - surowymi sankcjami gospodarczymi i politycznymi. Nie wykluczył zwiększenia sił na wschodniej flance w reakcji na ponowną agresję.

Wycofania wojsk

- NATO zdecydowanie odrzuciło żądania Rosji dotyczące wycofania wojsk ze wschodniej flanki - powiedział sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Jens Stoltenberg poinformował, że Moskwa domaga się podpisania przez NATO traktatu prawnie wiążącego.

- To jest wykluczone. Na taki kompromis nie pójdziemy. Mamy prawo do obrony wszystkich sojuszników, w tym do utrzymywania wojsk na wschodniej flance. Żądanie, by NATO jednostronnie wycofało swoje wojska w ogóle nie podlega dyskusji - podkreślił szef Sojuszu.

Kontrola zbrojeń

Pytany, czy w grę wschodzi ograniczenie ćwiczeń wojskowych, sekretarz generalny Sojuszu odpowiedział, że NATO jest otwarte na dyskusję o kontroli zbrojeń. - To musi być zrównoważone, wzajemne i możliwe do zweryfikowania. Dotyczy to sił konwencjonalnych oraz broni nuklearnej. Udowodniliśmy w przeszłości, że kontrola zbrojeń działa i pozwala na zmniejszenie napięć po obu stronach - dodał Jens Stoltenberg.

Żądania dotyczące wycofania wojsk ze wschodniej flanki i gwarancji, że Sojusz nie będzie rozszerzać się na wschód, Moskwa ponowiła przedwczoraj, na posiedzeniu Rady NATO-Rosja w Brukseli. Było to pierwsze posiedzenie po ponad 2,5-letniej przerwie. Nie ustalono terminu kolejnego posiedzenia.


Posłuchaj
06:05 NATO Płomecka_for_media.mp3 Jens Stoltenberg: Mamy prawo do obrony wszystkich sojuszników, w tym do utrzymywania wojsk na wschodniej flance (Sygnały dnia/Jedynka)

 

***

Audycja: Sygnały dnia

Prowadząca: Beata Płomecka

Gość: Jens Stoltenberg (szef NATO)

Data emisji: 14.01.2022

Godz. emisji: 8.15

pkur

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem