more_horiz

Rosja dokona agresji na Ukrainę? Szef BBN: trzeba być na to przygotowanym

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2022 08:20
- Rosjanie nie zrezygnowali ze swoich radykalnych oczekiwań. Z kolei Zachód zaprezentował jednolitą postawę. Teraz sytuacja jest patowa, ale trzeba być przygotowanym na to, że rzeczywiście Rosja może dokonać agresji na Ukrainę - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia szef BBN, Paweł Soloch.

12 stycznia odbyło się pierwsze od trzech lat posiedzenie NATO i Rosji. Była to druga (po rozmowach na linii USA-Rosja w Genewie) z serii spotkań strony zachodniej i rosyjskiej zorganizowanych w związku z przedstawionymi przez Moskwę w połowie grudnia ubiegłego roku żądaniami w sferze bezpieczeństwa europejskiego.

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego skomentował aktualną sytuację pomiędzy Rosją a Ukrainą. Wskazał, że "jak na razie nic nie zostało rozstrzygnięte". - Minął intensywny tydzień, gdzie rozmowy z Rosją odbywały się w trzech formatach. Przed nami czas, w trakcie którego też odbędą się liczne konsultacje, przede wszystkim wewnątrz sojusznicze, m.in. nasz prezydent spotka się z prezydentem Ukrainy - powiedział.

Paweł Soloch ocenił, że w czasie rozmów z USA oraz z NATO "Rosjanie nie zrezygnowali ze swoich radykalnych oczekiwań". Dodał również, że "z kolei Zachód zaprezentował jednolitą postawę". - Teraz sytuacja jest patowa, ale trzeba być przygotowanym na to, że rzeczywiście Rosja może dokonać agresji na Ukrainę - ocenił.

Gość audycji wskazał także, że wśród zachodnich elit politycznych panują różne nastroje. Zaznaczył, że "są i tacy, którzy byliby skłonni do bycia mniej asertywnymi wobec Putina". Podkreślił jednak, że "kraje regionu nie mogą traktować sytuacji w ten sposób i godzić się na warianty Rosji".

. .

"Każdy wariant jest prawdopodobny"

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego odniósł się także do możliwości rozwoju konfliktu na Ukrainie. Jego zdaniem "każdy wariant jest realny". - Wydaje się, że atak masowy i zajęcie terytorium są najmniej prawdopodobne. Aktualnie Rosjanie obliczają swoje możliwości i stoją przed dylematem. Jeśli Zachód utrzyma swoją asertywną postawę, to coś będą musieli zrobić - powiedział.

Wskazał także, że "Władimir Putin nie będzie chciał okazać się przegranym w oczach własnego społeczeństwa", ponieważ - jak dodał - "celem działań prezydenta Rosji jest budowanie siły i potęgi kraju".

Posłuchaj
22:22 S4_PCM_20220117061446(10076) (online-audio-converter.com).mp3 Paweł Soloch o postawie Rosji wobec Ukrainy ("Sygnały dnia"/Jedynka) 

Więcej w nagraniu.

Czytaj także:

***

Audycja: Sygnały dnia

Prowadzący: Katarzyna Gójska

Gość: Paweł Soloch

Data emisji: 17.01.2022

Godz. emisji: 7.15

ng

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem