more_horiz

"Jest gotowość do przygotowania kolejnych sankcji wobec Rosji". Wiceszef MSZ ujawnia

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 08:09
- To sankcje na wypadek eskalacji, działań Rosji, które miałyby być realizowane czy to na terytorium Ukrainy, czy w przestrzeni cybernetycznej, mające na celu destabilizację - mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia o gotowości przygotowania sankcji na Rosję, wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

- Rosja poza kwestiami militarnymi i energetycznymi tak naprawdę tego wpływu na przyszłość świata ma coraz mniej i próbuje korzystać z tych narzędzi, które ma, czyli instrumentami zastraszania próbuje budować nowy porządek - stwierdził Marcin Przydacz.

Przywództwo Polski w OBWE

Wiceszef MSZ odniósł się także do rozmów ministra Raua z Anthonym Blinkenem. - Dziękował Polsce za przywództwo w OBWE, jesteśmy przewodnictwem na ten rok w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, to jeden z głównych kanałów dyskusji z Rosją, w ramach którego świat zachodni chciałby uprawiać dyplomację z Rosją, by rozładować napięcie - mówił.

- Minister Rau usłyszał zapewnienie ze strony swojego amerykańskiego odpowiednika co do bezpieczeństwa Polski i regionu i naszej wspólnej za to odpowiedzialności. O tym mówił też prezydent Biden, USA mają święte zobowiązania wobec sojuszników z NATO, m.in. wobec Polski i my jako Polska mamy zobowiązania wobec innych sojuszników – na tym polega sojusz - dodał Przydacz.

Odpowiedź na działania Rosji

- Dzisiejsza aktywność dyplomatyczna jest kontynuacją wcześniej zarysowanych linii, chodzi o to, by umacniać wspólnotowe podejście, jedność NATO, jedność unijną - powiedział o konieczności wspólnych działań ws. sytuacji na Ukrainie.

Celem polityki Rosji nie jest tylko zablokowanie możliwości integracji z NATO dwóch państw. - Chodzi o podniesienie rangi Rosji do, w ich przekonaniu, supermocarstwa, które ma decydować o przyszłości świata, także o problemach globalnych - powiedział. 

Destabilizacja sytuacji

Pozostajemy krytykiem NS2, mówiliśmy wielokrotnie, że to narzędzie wpływu Rosji na politykę europejską, próbowano nas przekonywać, że to projekt tylko ekonomiczny, że Rosja nie odważy się naciskać na Europę zachodnią - mówił Przydacz.

. .

- Widzimy to dzisiaj po cenach gazu i energii, że Rosja się nie wahała się przed użyciem argumentu, jaki ma w swoim arsenale, aby destabilizować sytuację i wpływać na zmiękczanie podejścia także Berlina - dodał wiceszef MSZ.

Posłuchaj
18:05 PR1_SD_2022_01_18-07-15-00_for_media.mp3 Marcin Przydacz: jest gotowość do tego, aby przygotować listę kolejnych sankcji na wypadek eskalacji, działań Rosji (Sygnały Dnia/Jedynka)

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Piotr Gociek

GośćMarcin Przydacz (wiceszef MSZ)

Data emisji: 18.01.2022

Godzina emisji: 7.15

pg

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem