more_horiz

Komisja ws. Pegasusa. Sachajko o "twardych warunkach" Kukiza

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2022 08:50
Paweł Kukiz chce powołania komisji, która systemowo zbadałaby działania polskich służb ws. inwigilacji, jej powołanie utrudnia jednak opozycja. - Paweł Kukiz postawił twardy warunek, by ta komisja nie była wykorzystywana do walki politycznej - skomentował w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Sachajko, poseł Kukiz'15. 

Paweł Kukiz zapowiedział, że zamierza złożyć wniosek o powołanie w Sejmie komisji śledczej do zbadania działań operacyjnych służb wobec obywateli Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2005-2021. Celem komisji miałoby być ustalenie przypadków nielegalnego stosowania czynności operacyjno-rozpoznawczych oraz nielegalnego pozyskiwania danych telekomunikacyjnych obywateli.

Tłem do pomysłu Pawła Kukiza był projekt powołania sejmowej komisji śledczej ds. wykorzystywania przez rząd oprogramowania Pegasus, czego chciała opozycja. Poparcie dla powołania takiej komisji zapowiedzieli posłowie m.in. KO, PSL, Lewicy, Konfederacji, Porozumienia czy Polskich Spraw.

Kukiz stawia "twarde warunki"

Szanse na powstanie komisji oceniał na antenie radiowej Jedynki poseł Kukiz'15 Jarosław Sachajko. - Opozycja nie potrafi się dogadać - stwierdził. - Na początku Koalicja Obywatelska wyśmiewała pomysł Pawła Kukiza o powołaniu komisji, która systemowo zbadałaby działania polskich służb. Potem ogłosiła zbieranie podpisów, ale dalej nie ma ukoronowania tych działań - mówił.

. .

Pytany o to, dlaczego część opozycji nie chce powołania komisji, wskazał na "twarde warunki, jakie postawił Paweł Kukiz". - Przede wszystkim warunek, by ta komisja nie była wykorzystywana do walki politycznej. Paweł Kukiz zapowiedział też, że chce być przewodniczącym tej komisji - przypomniał. - Przez te sześć lat pokazał, że jest niezależnym politykiem i dopina swego. To się może opozycji nie podobać - stwierdził Sachajko. 

Polityk Kukiz'15 wyjaśnił też cel powołania komisji proponowanej przez ugrupowanie. - Chcemy zbadać cały mechanizm wywoływania podsłuchów, sprawdzić, czy poszczególne organy rzeczywiście sprawdzały, na co wydają zgodę i czy nagrania niepotrzebne w sprawie zostały zniszczone - tłumaczył.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
15:31 S4_PCM_20220201071429(6204) (online-audio-converter.com).mp3 Jarosław Sachajko (Kukiz'15) o powołaniu komisji do spraw inwigilacji (Sygnały dnia/Jedynka)
***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadził: Piotr Gociek
Gość: Jarosław Sachajko (Kukiz'15)
Data emisji: 1.02.2021
Godzina emisji: 8.15

kp

Zobacz także

Zobacz także