more_horiz

Jabłoński: Ukraina walczy o niepodległość swoją, ale też wielu krajów Europy

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2022 08:07
- Jeżeli UE i NATO pozwolą Putinowi, by tę wojnę wygrał, to będą następne wojny, następne ataki - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych.

- Rosja, która nie osiągnęła swoich celów w pierwszej fazie wojny, nie udało jej się zdobyć żadnych dużych miast, przeniosła wszystkie siły na wschód, aby całkowicie podporządkować sobie wschodnią część Ukrainy - przekazał Paweł Jabłoński.

Gość audycji powiedział, że rozpoczęły się wczoraj bardzo poważne ostrzały artyleryjskie za strony Rosji i na skalę dużo większą niż do tej pory. - W kolejnych godzinach i dniach będą kontynuowane, będą stanowić przygotowanie do ofensywy lądowej na jeszcze większą skalę - ocenił.

"Będą następne wojny i ataki"

- Ukraina walczy nie tylko o swoją niepodległość, o swoją wolność, ale o wolność i niepodległość wielu krajów Europy. Jeżeli UE i NATO pozwolą Putinowi, by tę wojnę wygrał, to będą następne wojny, następne ataki - stwierdził wiceszef MSW.

Polityk mówił też o wielu deklaracjach europejskich państw, szczególnie Niemiec, za którymi nie szły jednak działania pomocowe dla Ukrainy. - Dziś kanclerz Niemiec stoi przed wielką szansą udowodnienia, że jest prawdziwym mężem stanu, że może dokonać zwrotu w sytuacji historycznej, wydawało się, że takie sygnały się pojawiają - powiedział, dodając, że "na razie na deklaracjach się skończyło".

- Potrzebna jest dalsza presja dyplomatyczna wszystkich sojuszników - zaznaczył.

. .

Kluczowa jedność sojusznicza

Mówiąc o sankcjach wobec Rosji, powiedział, że "one na pewno zaszkodziły, ale w sposób niewystarczający". - Rosja nie zatrzymała wojny i dalszego wysyłania żołnierzy na front i odtwarzania zniszczonego sprzętu, cały czas to się dzieje - dodał.

- Jeżeli do Rosji nadal będą płynęły pieniądze, przede wszystkim za ropę, to będzie to pozwalało Putinowi prowadzić wojnę - mówił. - Kluczowa jest jedność sojusznicza i cała UE solidarnie musi nałożyć embargo na ropę naftową - podkreślił Paweł Jabłoński.

Jak mówił, niezbędne jest teraz także pociągnięcie Rosji do odpowiedzialności. - Wszystkie zbrodnie, a wymordował kilkadziesiąt tysięcy ludzi, w Czeczenii, Gruzji, atak na Ukrainę, okupacja Krymu, to wszystko uchodziło Putinowi płazem, on nigdy nie poniósł za to żadnej odpowiedzialności, a był przyjmowany z honorami - wyjaśnił.


Posłuchaj
18:35 PR1_SD_2022_04_19-07-15-00_for_media.mp3 Paweł Jabłoński: dziś nie ma na Ukrainie bezpiecznych miejsc, w każdej części kraju ataki już wcześniej miały miejsce i w dalszym ciągu Rosja będzie je kontynuowała, przede wszystkim po to, by zastraszać społeczeństwo ukraińskie, by destabilizować państwo (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

***

Audycja: Sygnały dnia

Prowadzący: Piotr Gociek

GośćPaweł Jabłoński (wiceminister spraw zagranicznych)

Data emisji: 19.04.2022

Godzina emisji: 7.15

pg

Zobacz także

Zobacz także