more_horiz

Całkowite uwolnienie od rosyjskiego gazu. Sasin: kończymy inwestycje, które od kilku lat prowadzimy

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2022 09:12
- Przygotowywaliśmy się na scenariusz, który stał się wczoraj faktem, czyli odcięcie gazu z Rosji, intensywnie budowaliśmy inne połączenia - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych.

- BalticPipe zostanie oddany w terminie - zapewnił Jacek Sasin. Termin planowego uruchomienia gazociągu to 1 października. - Bardzo ważna jest informacja, że pełna przepustowość będzie dostępna w roku przyszłym, ale niezależnie od BalticPipe, mamy wiele alternatywnych źródeł gazu - zastrzegł wicepremier.

Dodał, że już wcześniej przygotowano inne połączenia. - Z Czechami, Słowacją i wcześniej z Niemcami, to pozwala nam pozyskiwać gaz z tych kierunków - powiedział Sasin.

. .

Nowe połączenie gazowe

- Na początku maja zostanie uruchomione poważne połączenie z Litwą, ważne dlatego, że pozwoli nam importować gaz przez port w Kłajpedzie, PGNiG wykupiło tam odpowiedni wolumen, 2 mld m3 gazu rocznie, który również stamtąd będzie mógł do Polski płynąć - wyjaśnił gość "Sygnałów dnia".

Jako zabezpieczenie dostaw gazu, oprócz nowego źródła z Litwy, wicepremier wymienił wydobycie krajowe, które jest na poziomie 4-4,5 mld metrów sześciennych, gaz z USA i z Zatoki Perskiej, importowane przez terminal w Świnoujściu. - Plus nasze magazyny napełnione w 80 proc. To pozwala ze spokojem patrzeć na to, co przed nami - powiedział Jacek Sasin.

Wicepremier mówił też o zakupie sfinansowanym z pieniędzy Gazpromu. - PGNiG zakupił złoża w Norwegii, jest tam możliwe wydobycie 2 mld m3 rocznie. Środki na zakup pochodziły z kary, którą PGNiG udało się uzyskać od Gazpromu, za zawyżanie cen gazu dla Polski - przekazał.

- Całkowicie uwolnimy się od konieczności korzystania z gazu rosyjskiego z końcem tego roku, czyli z momentem, kiedy będziemy gotowi ze wszystkimi inwestycjami, które od kilku lat prowadzimy - zapewnił minister aktywów państwowych.

Posłuchaj
16:04 PR1_SD_2022_04_28-07-40-00_for_media.mp3 Jacek Sasin: w Polsce mamy unikat w skali europejskiej, to system taryfowania cen dla odbiorów niekomercyjnych i podmiotów użyteczności publicznej, szkoły, szpitale, te ceny są wielokrotnie niższe niż ceny rynkowe, państwo i PGNiG ponosi koszt dopłacenia do gazu (Sygnały Dnia/Jedynka)

***

Audycja: Sygnały dnia

ProwadzącyKrzysztof Świątek

GośćJacek Sasin (wicepremier i minister aktywów państwowych)

Data emisji: 28.04.2022

Godzina emisji: 7.40

pg

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem