more_horiz

Matura 2022. Jak będzie przebiegać tegoroczny egzamin dojrzałości?

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 17:15
Rozpoczęły się matury 2022. Pierwszego dnia uczniowie przystąpili do pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. Ze względu na pandemię koronawirusa i wielomiesięczne zdalne nauczanie w poprzednich latach w tym roku nie będzie egzaminów ustnych.
W środę 4 maja rozpoczęły się tegoroczne egzaminy maturalne
W środę 4 maja rozpoczęły się tegoroczne egzaminy maturalne Foto: Shutterstock/Lincoln Beddoe
  • W środę, 4 maja, rozpoczęły się matury.
  • Do egzaminu dojrzałości przystąpi blisko 290 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia. Maturę w tym roku zdaje też 41 uczniów – uchodźców z Ukrainy.
  • Pierwszy egzamin to język polski. Maturzyści mogą wybierać spośród trzech tematów.
  • W tym roku, jak i w poprzednim, nie będzie matur ustnych.

Na początek język polski

Do egzaminów maturalnych przystąpi ponad 289 tysięcy tegorocznych absolwentów liceów i techników. Maturę zdaje też 41 uczniów – uchodźców, którzy przyjechali z Ukrainy do Polski po wybuchu wojny, oraz 105 tysięcy osób, którym nie udało się zaliczyć egzaminu w poprzednich latach lub chcą poprawić wynik. 

Pierwszy egzamin (4 maja) to język polski na poziomie podstawowym. W następnych dniach na maturzystów czekają zadania z matematyki oraz języka angielskiego. W tym roku po raz ostatni maturę będą zdawali absolwenci trzyletniego liceum. To także ostatni rocznik, który kończył gimnazja. 

Trzy zamiast dwóch tematów

Ze względu na pandemię i naukę zdalną maturzystów czekają ułatwienia. Jednym z nich jest możliwość wyboru dodatkowego tematu wypracowania podczas egzaminu z języka polskiego. – Różnica między tegorocznym arkuszem a wcześniejszymi polega na tym, że maturzyści mogą wybierać spośród trzech tematów, a nie dwóch – mówi dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik. – Dwa spośród nich to tematy rozprawkowe, a trzeci to interpretacja wiersza – dodaje.

Tylko pisemnie

W tym roku, jak i w poprzednim, nie będzie matur ustnych. – W tym roku tylko część pisemna – mówi Marcin Smolik. – Trzy egzaminy na poziomie podstawowym: język polski, matematyka, wybrany język obcy nowożytny i obowiązek przystąpienia do egzaminu z jednego wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.    

Egzamin maturalny będzie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych, które zostały ogłoszone w grudniu 2020 roku, a nie, jak w ubiegłych latach, na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej.

Matura obowiązkowa

Maturzysta – tak jak w latach ubiegłych – musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego nowożytnego. Abiturienci ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych obowiązkowy mają jeszcze egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym.

Wszyscy maturzyści muszą też przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym (w przypadku języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym), czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Chętni mogą przystąpić maksymalnie do sześciu egzaminów na poziomie rozszerzonym.


Posłuchaj

02:38 _PR1_AAC 2022_05_04-07-46-08-matura.mp3 Rozpoczynają się matury 2022. Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 23 maja.

Kiedy wyniki? 

Czas trwania egzaminów pisemnych – tak jak w latach ubiegłych – zależy od przedmiotu, który maturzysta zdaje, i od poziomu. Na przykład egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym trwa 170 minut, a na rozszerzonym – 180 minut. Egzaminy pisemne będą się rozpoczynały o godz. 9.00 i 14.00. Zgodnie z harmonogramem CKE w pierwszym dniu matur rano przeprowadzony będzie egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym, a po południu z języka łacińskiego i kultury antycznej.

Matury potrwają do 23 maja. Zdający poznają swoje wyniki 5 lipca. 


Posłuchaj
04:29 Jedynka/EJ matury lublin 4.05.mp3 Egzaminy maturalne na Lubelszczyźnie (Ekspres Jedynki)

 

Czytaj także:


***

Audycja: Sygnały dnia

ProwadzącyKatarzyna Ingram

Gość: Marcin Smolik (dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej)

Data emisji: 04.05.2022

Godzina emisji: 7.46

IAR/djr


Zobacz także

Zobacz także