more_horiz

Kiedy ruszy Centralny Port Komunikacyjny? Wiceminister infrastruktury zdradził szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 08:04
- System będzie funkcjonował od 2027 roku, a do 2034 roku będą pojawiać się jego kolejne elementy - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Horała, wiceminister infrastruktury oraz funduszy i polityki regionalnej, zdradzając termin ukończenia Centralnego Portu Komunikacyjnego. - Wbicie pierwszej łopaty to rok 2023 - przekazał. 

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią. W ramach tego projektu na ok. 3000 ha zostanie wybudowany Port Lotniczy "Solidarność", który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie.

CPK - znaczenie cywilne i militarne

O znaczeniu CPK mówił w radiowej Jedynce wiceminister infrastruktury Marcin Horała. - Wojna na Ukrainie pokazała, jak bardzo ten projekt jest potrzebny. Aspekt mobilności militarnej na wschodniej flance NATO staje się teraz szczególnie ważny - podkreślił.

Jak tłumaczył, "agresor, który kalkulowałby napad na Polskę, będzie musiał brać pod uwagę to, że w ciągu dosłownie kilku godzin będzie można bardzo duże wolumeny wojsk czy zaopatrzenia dostarczyć do Polski".

Horała zwrócił także uwagę na znaczenie, jakie CPK będzie miał dla połączenia średnich i mniejszych miast oraz wsi z metropoliami. - Można powiedzieć, że Polska zbliży się do siebie - zaznaczył. - Wsie, gminy, mniejsze miasta będą największymi beneficjentami programu CPK. Płock, Ostrołęka, Łomża, Kalisz, Sieradz będą tu szczególnie wygrane - wskazał.

. .

Kiedy ruszy CPK?

Wiceminister infrastruktury został zapytany o termin budowy i oddania CPK do użytku. - Wbicie pierwszej łopaty to rok 2023 - przekazał. Jak dodał, "program kolejowy najprawdopodobniej wyprzedzi program lotniskowy".

- System będzie funkcjonował od 2027 roku, a do 2034 roku będą pojawiać się kolejne elementy - poinformował Horała. 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
32:37 horała.mp3 Marcin Horała o Centralnym Porcie Komunikacyjnym (Sygnały dnia/Jedynka)

***

Audycja: Sygnały dnia

Prowadzący: Katarzyna Gójska

GośćMarcin Horała (wiceminister infrastruktury)

Data emisji: 13.05.2022

Godzina emisji: 7.15

kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem