more_horiz

Czy Polacy korzystają z prawa do urlopu? "Młodsze pokolenia potrafią brać życie pełnymi garściami"

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 12:29
Polscy pracownicy zyskali prawo do urlopu jako pierwsi w Europie. 16 maja 1922 roku Sejm II RP przyjął pionierską ustawę o urlopach dla pracowników zatrudnionych w przemyśle i handlu. Czy Polacy potrafią efektywnie odpoczywać i korzystają z należnego im prawa do urlopu wypoczynkowego? 
Czy Polacy potrafią efektywnie wypoczywać?
Czy Polacy potrafią efektywnie wypoczywać?Foto: Shutterstock/Syda Productions
  • Polscy pracownicy zyskali prawo do urlopu jako pierwsi w Europie. 16 maja 1922 roku Sejm II RP przyjął pionierską ustawę o urlopach dla pracowników zatrudnionych w przemyśle i handlu. 
  • Według najnowszych badań Polacy wciąż uczą się relaksować. 
  • Na tle Europy oraz świata Polska jest w czołówce krajów pod względem długości urlopu wypoczynkowego.

Młodsi umieją wypoczywać?

Za chwilę rozpocznie się gorący sezon urlopowy. Jak mówi Katarzyna Siemienkiewicz, ekspert Pracodawców RP ds. prawa pracy, według przeprowadzonych badań Polacy dalej uczą się relaksować. - Naszym priorytetem coraz częściej staje się wypoczynek, wyjazd turystyczny czy rekreacyjny, jednak wciąż pozostaje problem spędzania wolnego czasu - zauważa. - Zdarza się, że urlop jest okazją do podjęcia dodatkowej pracy czy zrobienia remontu w domu - dodaje. 

Odpoczynek lepiej wychodzi młodszym pokoleniom, które "potrafią brać z życia pełnymi garściami". Jak uważa psycholog Bianca-Beata Kotoro, osobom starszym dalej wypoczynek kojarzy się z pracą. - Dla starszego pokolenia wypoczynek wiąże się z pracą np. na działce czy remontem, czyli rodzajem pracy i włożeniem wysiłku - podkreśla. 


Posłuchaj
02:38 Jedynka/SD urlop 18.05.2022.mp3 Czy Polacy korzystają z prawa do urlopu? (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Problem z realizacją urlopu 

Czasami trudno wyjechać na zaplanowany wypoczynek, ponieważ wiąże się to z problemem realizacji prawa do urlopu. - Często organizacja pracy jest taka, że z trudem dostajemy urlop w takim terminie, w jakim byśmy chcieli - wyjaśnia Monika Fedorczuk, dyrektor Urzędu Pracy Miasta Stołecznego Warszawy. - Niekiedy jest tak, że pracownicy mają poczucie, że są niezastąpieni w pracy - zauważa. 

Zdarza się, że nasze problemy z wzięciem urlopu wynikają z tego, że zapominamy o składaniu wniosków urlopowych. - Wówczas zadaję pytanie, czy wystąpił pan/pani z pisemnym wnioskiem o urlop, ponieważ dopóki nie ma dowodu pisemnego, wtedy pracodawca jest zdania, że pracownik nie potrzebuje należnego mu urlopu - przyznaje Renata Ślęzak z Państwowej Inspekcji Pracy. 


. 

Polska w czołówce 

Nasz kraj znalazł się w czołówce krajów europejskich oraz światowych z najdłuższym okresem urlopu wypoczynkowego w ciągu roku. Najwięcej - 30 dni przysługuje pracownikom Finlandii, Brazylii oraz Francji, z kolei 28 dni przysługuje pracownikom na Litwie i w Wielkiej Brytanii. W większości państw europejskich wymiar urlopu wynosi 20 dni rocznie. Z kolei w krajach azjatyckich, m.in. w Indiach i Chinach, pracodawcy gwarantują tylko ok. 10-12 dni płatnego urlopu. 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Materiał: Izabela Kostyszyn 

Data emisji: 18.05.2022 r. 

Godzina emisji: 8.41

ans


Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem