Piotr Naimski podkreślił, że w kwestii uniezależnienia się Polski od rosyjskich dostaw gazu nastąpił niedawno punkt przełomowy. - 13 maja rząd Mateusza Morawieckiego podjął uchwałę o rozwiązaniu porozumień między rządami RP i Rosji, zwanych jamalskimi, które były podpisane w 1993 roku - zauważył.
- Po 30 latach można stwierdzić, że relacje gazowe między Polską i Rosją przestają istnieć [...]. Za nami trzy dekady działań wielu osób, które uważały, że uzależnienie Polski od rosyjskich dostaw, narażenie Polski na szantaże rosyjskie, to powinno być coś, co trzeba zlikwidować. Zabrało to 30 lat - mówił, dodając, że byli i tacy, którzy nie chcieli się uniezależniać od rosyjskiego gazu.
Baltic Pipe na ukończeniu
- Gazociąg Baltic Pipe jest już na ukończeniu. Wszystkie prace przebiegają zgodnie z harmonogramem przyjętym sześć lat temu. 1 października zostanie oddany do użytku, początkowo przy jednej trzeciej jego możliwości, w grudniu dojdziemy do 100 procent - mówił Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej w Programie 1 Polskiego Radia.
- Mając na uwadze Baltic Pipe, łącznie z rozbudowanym gazoportem w Świnoujściu, połączeniem z Litwą i połączeniem ze Słowacją, którego oddanie do użytku nastąpi latem - odbiorcy gazu w Polsce mogą czuć się bezpiecznie. PGNiG zapewnia kontrakty gazowe - zaznaczył gość Jedynki.
Czytaj także:
Rosjanie starają się wpłynąć na sytuację w Europie
Naimski wspomniał czas, gdy podpisano umowy gazowe z Rosją. - W 1992 roku, gdy prowadziliśmy rozmowy z Londynem o połączeniu Polski ze złożami brytyjskimi na Morzu Północnym, pojawili się Rosjanie, z pomysłem gazociągu jamalskiego, na korzystnych warunkach (...) - wspominał, dodając, że niestety w 1993 roku porozumienia podpisano.
.
Jak zaznaczył, Rosjanie starają się wpłynąć na sytuację w Europie, która wspiera Ukrainę podczas rosyjskiej inwazji i trudno powiedzieć, jak będzie wyglądała zima, jeśli chodzi o kwestie energetyczne. Jak dodał, Polska jest krajem, który jest chyba najlepiej w Europie przygotowany na takie zagrożenia. Zaznaczył, że część państw jest bardziej uzależnionych od gazu Rosji, trzeba obserwować, czy mają rzeczywisty zamiar, by się od nich uniezależnić.
- Rosjanie, żądając rozliczeń w rublach za gaz, chcieli podzielić Europę - komentował także Piotr Naimski. - Zasadniczym celem jest sianie niezgody i łamanie solidarności Zachodu - dodał, podkreślając, że "cała reszta to są narzędzia".
24:13 S4_MP3_20220523081452.mp3 Piotr Naimski w "Sygnałach dnia" o rezygnacji z umów jamalskich z Rosją i o Baltic Pipe (Jedynka/Sygnały dnia)
»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«
Więcej w nagraniu rozmowy.
***
Audycja: Sygnały dnia
Prowadziła: Katarzyna Gójska
Gość: Piotr Naimski (pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej)
Data emisji: 23.05.2022
Godzina emisji: 8.15
Jedynka/in./IAR/
PAP