more_horiz

Wzrost cen w Polsce. Semeniuk: inflacja powinna spaść do około 8 procent

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 08:45
- Oczywiście, inflacja, kredyty i to, że stopy proc. są podnoszone, powoduje zastanawianie się Polaków nad tym, jak zaplanować kolejne miesiące. Obawy w kontekście inflacyjnym są absolutnie zrozumiałe - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk. - Szacuje się, że w II połowie 2023 roku inflacja powinna spaść do około 8-8,5 procent - wskazała.

Inflacja w kwietniu mierzona rok do roku wyniosła 12,4 procent. Dane podał Główny Urząd Statystyczny. W tym okresie ceny towarów wzrosły o 13,1 procent, a ceny usług o 10,1 procent. - Dzisiaj nie widzimy dużego spadku popytu na produkty i usługi - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk.

- Oczywiście, inflacja, kredyty i to, że stopy proc. są podnoszone, powoduje zastanawianie się Polaków nad tym, jak zaplanować kolejne miesiące. Obawy w kontekście inflacyjnym są absolutnie zrozumiałe - zaznaczyła wiceminister i dodała, że dlatego właśnie rząd stara się "nie wykonywać gwałtownych ruchów" i stąd też wprowadzenie pakietu dla kredytobiorców.

8 procent w 2023?

Zdaniem gościa "Sygnałów dnia", pakiet dla kredytobiorców "nie dosypuje środków finansowych, tylko odracza i zamienia wskaźnik WIBOR na nowy". - Dzisiaj szacujemy, że pakiet dotrze do 2 mln Polaków - podkreśliła. 

- Co do samej inflacji - szacuje się, że w II połowie 2023 roku inflacja powinna spaść do około 8-8,5 procent - wskazała Olga Semeniuk.

"Socjal" zostaje

Wiceminister rozwoju i technologii skomentowała też apele niektórych polityków i ekonomistów o to, by wobec inflacji powyżej 12 procent uciąć rządowe transfery socjalne. - Nie wyobrażam sobie, żeby dzisiaj zabrać 13., 14. emeryturę, 500+, RKO - projekty, które są właśnie dla rodzin - stwierdziła rozmówczyni radiowej Jedynki. 

- Te programy społeczne są od tego, by zlikwidować skutki gospodarcze, z którymi dzisiaj się mierzymy. Koszyk produktów u seniora, osoby starszej, jest zazwyczaj taki sam - to produkty spożywcze, żywnościowe, pierwszej potrzeby oraz lekarze, leki i różnego rodzaju usługi medyczne - wskazała.

. .

Konsekwencja rządu

- Nie rozumiem kontekstu opozycyjnego dotyczącego tego, że powinniśmy zrezygnować z tych pakietów. Przecież te pakiety idą i są kierowane do osób najsłabszych ekonomicznie - tych, które nie są aktywne zawodowo, stąd 13. i 14. emerytura. To nie jest napędzanie inflacji, to jest konsekwentna kontynuacja programów, które obiecaliśmy i to też nie jest kiełbasa wyborcza. Konsekwencja rządów polega na tym, że jak wprowadzamy jakiś program to chcemy go kontynuować - wyjaśniła.

- Tak samo, jeśli chodzi o płacę minimalną - pomimo pandemii, z roku na rok płaca minimalna rośnie i będziemy się starali, by wzrost był coraz wyższy. Szacuje się, że średnia płaca to będzie ponad 6500 złotych brutto - podkreśliła Olga Semeniuk.

Posłuchaj
14:46 Olga-Semeniuk---S4_MP3 2022_05_26-08-15-11.mp3 Olga Semeniuk o inflacji i prognozach jej wysokości ("Sygnały dnia"/ Jedynka)

Czytaj także:

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadził: Grzegorz Jankowski

Gość: Olga Semeniuk (wiceminister rozwoju i technologii)

Data emisji: 26.05.2022

Godzina emisji: 8.15

mbl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem