more_horiz

Dbajmy o swoje zdrowie i bezpieczeństwo w czasie upałów

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2022 14:10
Jedni kochają taką pogodę, inni spędzają całe dnie przy wiatraku. Już od kilku dni panują w Polsce upały. Strumień gorąca z Afryki wciąż napływa nad nasz kraj, a to dopiero początek co najmniej dwutygodniowej fali gorąca.
W czasie upalnych dni ulgę może przynieść schłodzenie się wodą
W czasie upalnych dni ulgę może przynieść schłodzenie się wodąFoto: Shutterstock/Anna Nahabed
  • Przebywanie w chłodnych pomieszczeniach, picie wody, chłodzenie się w wodzie - to najpopularniejsze sposoby na upał.
  • W Warszawie miejskie wodociągi uruchomiły osiem kurtyn wodnych, w których mieszkańcy i turyści mogą się schłodzić w upalny dzień.
  • W czasie upałów powinniśmy szczególnie zadbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Najważniejsze przy takich temperaturach jest odpowiednie nawadnianie organizmu.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed wysokimi temperaturami i burzami. Miejscami temperatura ma wzrosnąć do 34 stopni.

Jak sobie radzić z upałami?

Sposobów na gorącą aurę jest sporo. Można po prostu przez kilka dni nie wychodzić z domu, jednak dotyczy to tylko tych osób, które mogą sobie na to pozwolić - mają pracę zdalną albo nie pracują. Dobrze sprawdza się też klimatyzacja, pod warunkiem, że możemy przebywać w pomieszczeniu, w którym jest zainstalowana. Z pewnością pomoże zasłonięcie okna roletami czy włączenie wentylatora. Wiele osób ratuje się przed upałem, spożywając lody lub pijąc wodę. Ulgę może przynieść też zanurzenie się w basenie - ale to dotyczy już tylko tych osób, które np. mają akurat urlop

W Warszawie MPWiK uruchomiło osiem kurtyn wodnych, w których mieszkańcy i turyści mogą się schłodzić w upalny dzień. Oprócz tego urzędy dzielnic rozstawiają bramki rozpylające wodną mgiełkę. Kurtyna, rozpryskująca wodę na wysokość 2 m, stoi m.in. na placu Zamkowym, gdzie nie brakuje chętnych do krótkiej kąpieli.

Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w upalny dzień? 

Wiele osób w czasie tak dużych upałów ma trudności z oddychaniem, odczuwa osłabienie. Powinniśmy wtedy szczególnie zadbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo - przypominają lekarze. Najważniejsze przy takich temperaturach jest odpowiednie nawadnianie organizmu - mówi lekarz z Olsztyna Tomasz Kardacz. - Możemy sobie także bardzo zaszkodzić klimatyzacją. Zbyt duże różnice temperatur mogą być powodem wielu problemów ze zdrowiem - dodaje Tomasz Kardacz. Różnica temperatur, gdy wysiadamy z klimatyzowanego auta, nie powinna być większa niż kilka stopni. Lekarz przypomina też o zabezpieczeniu skóry - przy takich upałach filtr też powinien być odpowiednio wysoki.


Posłuchaj
02:12 _PR1_AAC 2022_06_27-06-24-37-upaly.mp3 Jak radzimy sobie z upałami? (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Czytaj także:


***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Materiał: Izabela Kostyszyn

Data emisji: 28.06.2022 

Godzina emisji: 6.23

PAP/IAR/djr

Zobacz także

Zobacz także