more_horiz

Zmiany w podatkach. Polski Ład z uproszczeniami od 1 lipca

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2022 14:10
Za kilka dni obudzimy się w nowym systemie podatkowym. W piątek 1 lipca program Polski Ład, wprowadzony na początku roku, zostanie uproszczony. Zmiana ma przynieść wiele korzyści. Zaliczają się do nich m.in. obniżenie podstawowej stawki PIT z 17 do 12 procent oraz możliwość rozliczenia się z dzieckiem przez samotnych rodziców. 
Zmiany w podatkach będą dotyczyć także emerytów
Zmiany w podatkach będą dotyczyć także emerytówFoto: Shutterstock/CatwalkPhotos
  • Obniżenie podstawowej stawki PIT z 17 do 12% obejmie 13 milionów podatników. 
  • Ulga dla klasy średniej zostanie zlikwidowana.
  • Część składki zdrowotnej będzie odliczana od podstawy opodatkowania.

Obniżenie podstawowej stawki PIT z 17 do 12% to zmiana, która obejmie 13 milionów podatników - każdego, kto osiąga dochody z pracy, emerytów i osoby prowadzące działalność gospodarczą, które rozliczają się na skali podatkowej. Żadna z tych osób na zmianach nie straci - zapewnia dyrektor Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów Jarosław Szatański. - Gdyby nawet się okazało, że jedna osoba na tysiąc zapłaciłaby więcej podatku po reformie, niż miało to miejsce od 1 stycznia tego roku, taka osoba zostanie "wychwycona" przez system administracji skarbowej i zapłaci podatek według korzystniejszego dla niej rozwiązania - zapewnia Jarosław Szatański. 

Ulga dla klasy średniej zlikwidowana

W myśl wchodzących od 1 lipca przepisów likwidacji ulega ulga dla klasy średniej. Jak podkreśla gość Programu 1 Polskiego Radia, z jej wyliczeniem problemy mieli nie tylko podatnicy, ale też księgowi. Dlatego dobrze, że znika, bo upraszcza to system podatkowy - mówi Marcin Zarzycki. - Gwoli przypomnienia: ta ulga dla klasy średniej to było takie rozwiązanie, które z założenia miało spowodować, że część podatników, którzy od stycznia mieli na Polskim Ładzie tracić, mogli ubiegać się o wyrównanie. Konstrukcja ulgi dla klasy średniej zgodna z poprzednimi zapisami, była interpretowana w sposób przynoszący podatnikom więcej szkody niż pożytku - mówił Marcin Zarzycki.


Odliczanie części składki zdrowotnej od podstawy opodatkowania

Poza tymi rozwiązaniami ustawa, która wejdzie w życie 1 lipca, przewiduje, że przedsiębiorcy będą mogli odliczać część składki zdrowotnej od podstawy opodatkowania, a nie jak do tej pory od podatku. Kwota tego odliczenia będzie różna, w zależności od tego, z jaką formą opodatkowania mamy do czynienia. - Dla "liniowców" będzie to 8700 złotych. W przypadku ryczałtów 50 procent zapłaconych składek zdrowotnych. Osoby na karcie podatkowej będą mogły odliczyć 19 procent zapłaconych składek zdrowotnych - mówi Jarosław Szatański. - Co ważne, uwzględniliśmy na etapie prac legislacyjnych postulaty doradców podatkowych, księgowych czy dostawców IT, polegające na ponownym wyborze sposobu rozliczenia podatku przez przedsiębiorców. Co wydaje się bardzo korzystne - mówi rozmówca Programu 1 Polskiego Radia. 


Posłuchaj
03:23 Jedynka 2022_06_27-07-44-40-podatki.mp3 Jarosław Szatański (Ministerstwo Finansów) i Marcin Zarzycki (doradca podatkowy) o uproszczeniach w Polskim Ładzie (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Czytaj także:


***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Materiał: Izabela Kostyszyn

Data emisji: 27.06.2022 

Godzina emisji: 7.44

rjd

Zobacz także

Zobacz także