Obniżenie podstawowej stawki PIT z 17 do 12% to zmiana, która obejmie 13 milionów podatników - każdego, kto osiąga dochody z pracy, emerytów i osoby prowadzące działalność gospodarczą, które rozliczają się na skali podatkowej. Żadna z tych osób na zmianach nie straci - zapewnia dyrektor Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów Jarosław Szatański. - Gdyby nawet się okazało, że jedna osoba na tysiąc zapłaciłaby więcej podatku po reformie, niż miało to miejsce od 1 stycznia tego roku, taka osoba zostanie "wychwycona" przez system administracji skarbowej i zapłaci podatek według korzystniejszego dla niej rozwiązania - zapewnia Jarosław Szatański.
Ulga dla klasy średniej zlikwidowana
W myśl wchodzących od 1 lipca przepisów likwidacji ulega ulga dla klasy średniej. Jak podkreśla gość Programu 1 Polskiego Radia, z jej wyliczeniem problemy mieli nie tylko podatnicy, ale też księgowi. - Dlatego dobrze, że znika, bo upraszcza to system podatkowy - mówi Marcin Zarzycki. - Gwoli przypomnienia: ta ulga dla klasy średniej to było takie rozwiązanie, które z założenia miało spowodować, że część podatników, którzy od stycznia mieli na Polskim Ładzie tracić, mogli ubiegać się o wyrównanie. Konstrukcja ulgi dla klasy średniej zgodna z poprzednimi zapisami, była interpretowana w sposób przynoszący podatnikom więcej szkody niż pożytku - mówił Marcin Zarzycki.
Odliczanie części składki zdrowotnej od podstawy opodatkowania
Poza tymi rozwiązaniami ustawa, która wejdzie w życie 1 lipca, przewiduje, że przedsiębiorcy będą mogli odliczać część składki zdrowotnej od podstawy opodatkowania, a nie jak do tej pory od podatku. Kwota tego odliczenia będzie różna, w zależności od tego, z jaką formą opodatkowania mamy do czynienia. - Dla "liniowców" będzie to 8700 złotych. W przypadku ryczałtów 50 procent zapłaconych składek zdrowotnych. Osoby na karcie podatkowej będą mogły odliczyć 19 procent zapłaconych składek zdrowotnych - mówi Jarosław Szatański. - Co ważne, uwzględniliśmy na etapie prac legislacyjnych postulaty doradców podatkowych, księgowych czy dostawców IT, polegające na ponownym wyborze sposobu rozliczenia podatku przez przedsiębiorców. Co wydaje się bardzo korzystne - mówi rozmówca Programu 1 Polskiego Radia.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Sygnały dnia
Materiał: Izabela Kostyszyn
Data emisji: 27.06.2022
Godzina emisji: 7.44
rjd
Zmiany w podatkach. Polski Ład z uproszczeniami od 1 lipca - Jedynka - polskieradio.pl