more_horiz

Wiceszef MON: przygotowujemy się na rozszerzenie obecności wojsk USA

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2022 08:11
- NATO zdaje sobie sprawę, że dziś największe zagrożenie jest na wschodzie Europy, na wschodniej flance NATO, i zwiększenie obecności wojsk sojuszniczych, wojsk amerykańskich jest kluczowe - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz. 

Wiceszef MON i senator PiS Wojciech Skurkiewicz mówił w "Sygnałach dnia" o decyzjach, które podejmowane są na szczycie NATO w Madrycie.

- Najważniejsza informacja z wczorajszego wieczoru to to, że jest zgoda Turcji na rozszerzenie Sojuszu, bo tu była największa obawa - powiedział polityk.

Polityk odniósł się też do informacji o nowych ustaleniach ws. sił szybkiego reagowania NATO. - To też absolutnie przełomowa decyzja, zwiększenie z 40 tys. do 300 tys., 7,5-krotnie. To gigantyczny wzrost, tu muszą być zaangażowane wszystkie kraje Sojuszu - powiedział Skurkiewicz.

- To nie jest tak, że ten ciężar wezmą na siebie USA, Wielka Brytania czy Polska na wschodniej flance - tutaj będą musiały być wkomponowane wszystkie kraje - podkreślił.

. .

Wojska USA w Polsce

Wiceszef MON był także pytany o siły NATO stacjonujące w naszym kraju. - W Polsce jest ok. 12 tysięcy żołnierzy USA plus żołnierze wojsk sojuszniczych, którzy stacjonują w różnych formatach, chociażby eFP na północnym wschodzie, to dziś kluczowy element. To Amerykanie, Rumuni, Brytyjczycy, Chorwaci, to batalion wielonarodowy - mówił wiceminister.

- Przygotowujemy się na znaczne rozszerzenie obecności wojsk amerykańskich w sytuacji zagrożenia, to bardzo duże rozszerzenie ilościowe pod względem osób i sprzętu, mówię o dziesiątkach tysięcy. Tworzymy możliwości ich przyjęcia, chodzi o sytuacje zagrożenia - zapowiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.


Posłuchaj
14:06 PR1_SD_2022_06_29-07-15-00_for_media.mp3 Wojciech Skurkiewicz: NATO zdaje sobie sprawę, że dziś największe zagrożenie jest na wschodzie Europy, na wschodniej flance NATO, i zwiększenie obecności wojsk sojuszniczych, wojsk amerykańskich jest kluczowe (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Grzegorz Jankowski

Gość: Wojciech Skurkiewicz (wiceszef MON)

Data emisji: 29.06.2022

Godzina emisji: 7.15

pg

Zobacz także

Zobacz także