more_horiz

Jabłoński: wsparcie dla Ukrainy to dziś najważniejszy element działalności NATO

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2022 08:20
- Doskonale wiemy, że wojna, która toczy się na Ukrainie, to nie jest wojna z udziałem sojuszników NATO, ale bardzo istotnie wpływa na stabilność w całym regionie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych. Gość "Sygnałów dnia" poruszył też temat decyzji, które zapadły w Madrycie.

Wiceszef MSZ określił szczyt NATO w Madrycie jako historyczny, podkreślając jego znaczenie. Decyzje, które podjęto, dotyczą nie tylko Polski, ale i całego regionu.

- To niezwykle istotne z punktu widzenia skuteczności operacyjnej NATO, że będziemy mieli tutaj dowództwo armii amerykańskiej - mówił Paweł Jabłoński.

- Żołnierzy jest dużo więcej niż kilka lat temu, stałe dowództwo to bardzo ważny element, dlatego, że nie tylko chodzi o obecność fizyczną żołnierzy czy sprzętu, ale także o lepszą integrację struktur dowodzenia - zaznaczył.

Obecność sojusznicza

Jak dodał, "oprócz decyzji dotyczących stricte Polski, jest też szereg decyzji zwiększających obecność sojuszniczą w innych państwach wschodniej flanki".

- To, co dzieje się w NATO w ostatnich latach, począwszy od szczytu w Warszawie w 2016 r. - a wczorajszy szczyt również jest niezwykle istotny, historyczny, dotyczący rozszerzenia NATO o Finlandię i Szwecję - to wreszcie kroki, by w NATO nie było członków różnych kategorii, by wszyscy sojusznicy byli tak samo bronieni - ocenił Paweł Jabłoński.

Polityk mówił o znaczeniu wsparcia państw NATO dla Ukrainy, dla przyszłego bezpieczeństwa.

. .

- Ukraina poprzez swoją obronę angażuje całość możliwości wojennych Rosji, to powoduje, że Rosja dziś nie jest w stanie nikogo innego zaatakować, nie ma na to zasobów. Sankcje, które też nie są idealne, w ogromnym stopniu osłabiły zdolności Rosji do odbudowy potencjału wojennego - podkreślił Paweł Jabłoński.

Jak mówił, "Rosja jest z pewnością państwem agresywnym i chciałaby atakować inne kraje, Putin mówi to otwarcie, mówią to inni polityczni liderzy rosyjscy, używają fałszywego terminu denazyfikacja, także w stosunku do Polski".

Cel NATO

- O tym trzeba pamiętać, że najważniejszym celem naszego funkcjonowania w NATO jest to, żeby zapobiec wojnie, nie żeby odeprzeć, wyprzeć kogoś, kto już nas napadnie, tylko w ogóle wojnie zapobiec - powiedział Paweł Jabłoński.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.


Posłuchaj
20:44 PR1_SD_2022_06_30-07-15-00_for_media.mp3 Paweł Jabłoński: wojna, która toczy się na Ukrainie, to nie jest wojna z udziałem sojuszników NATO, ale bardzo istotnie wpływa na stabilność w całym regionie (Sygnały dnia/Jedynka)

 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Krzysztof Świątek

Gość: Paweł Jabłoński (wiceminister spraw zagranicznych)

Data emisji: 30.06.2022

Godzina emisji: 7.15

pg

Zobacz także

Zobacz także