more_horiz

Stefan Krajewski: trzeba więcej twardych gestów ze strony NATO

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2022 09:15
- Informacja o tym, że powstanie stała kwatera główna V Korpusu Armii USA w Polsce to sygnał dla nas, ale i dla Putina, że żarty się skończyły - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Stefan Krajewski (PSL).

Rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała, że NATO całkowicie zmieni model obronności i odstraszania.  Na szczycie w stolicy Hiszpanii liderzy krajów członkowskich zdecydowali o znaczącym zwiększeniu liczby żołnierzy w siłach szybkiego reagowania oraz o wysłaniu na flankę wschodnią kolejnych wojsk. 

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział z kolei, że dowództwo amerykańskich sił w Poznaniu będzie ulokowane już na stałe. Szwecja i Finlandia dostały z kolei oficjalne zaproszenie do Sojuszu, a liderzy krajów NATO wpisali do nowej Koncepcji Strategicznej, że Rosja jest "bezpośrednim i największym zagrożeniem dla NATO".

"Trzeba więcej takich gestów"

- Na pewno dobre sygnały płyną dla Polski z tego szczytu - powiedział Stefan Krajewski. Ocenił, że informacja o powstaniu stałej kwatery głównej V Korpusu Armii USA w Polsce to "sygnał dla nas, ale i dla Putina, że żarty się skończyły". 

- Trzeba więcej takich twardych gestów ze strony NATO, bo każdy krok, który osłabia Rosję daje nadzieję na to, że ta agresja zostanie zatrzymana na Ukrainie - dodał.

Poseł podkreślił, że Zachód, wbrew nadziejom Putina, nie dał się podzielić. Zwrócił też uwagę, że "Turcja odpuściła" umożliwiając rozszerzenie Sojuszu o Szwecję i Finlandię. 

. .

Komentarz do słów Tuska

Pytany o krytykę ustaleń szczytu NATO wyrażaną przez Donalda Tuska, stwierdził, że "ma prawo po swojemu oceniać tę sytuację". Wskazał, że PSL ocenia te ustalenia jako dobre dla Polski. - Trzeba wzmacniać ciągle wschodnią flankę, by powstrzymać agresora - dodał.

W opinii Krajewskiego, Polska nie jest jeszcze odpowiednio przygotowana na rosyjską agresję. Jak wyjaśnił, zakupiony ostatnio sprzęt dla armii dotrze do niej najwcześniej za kilka miesięcy, a w niektórych jednostkach brakuje żołnierzy. Także wiosenne nabory do WOT pokazały jego zdaniem, że nie ma takiego ogromnego zainteresowania wstępowaniem do wojska. 

Poseł pytany był również o ocenę realizowanej za czasów rządów PO-PSL likwidacji jednostek wojskowych na wschód od Wisły.

Czytaj także:

Posłuchaj
21:38 S4_MP3 2022_07_01-08-15-05_Krajewski.mp3 Stefan Krajewski o szczycie NATO i bezpieczeństwie Polski (Sygnały Dnia/Jedynka)

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Katarzyna Gójska

Gość: Stefan Krajewski (PSLi)

Data emisji: 1.07.2022

Godzina emisji: 8.15

fc

Zobacz także

Zobacz także