more_horiz

Waldemar Buda: jesteśmy u progu całkowicie nowych relacji gospodarczych z Ukrainą

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2022 08:07
- Zbudowaliśmy poczucie zaufania między narodami, które może rzutować na sferę gospodarczą. Nie ma państwa, które byłoby tak ofiarne dla Ukraińców, jak Polska. Myślę, że to musi się przełożyć na relacje handlowe - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Minister rozwoju i technologii podkreślił na antenie Polskiego Radia, że w obliczu rosyjskiej inwazji kwestie historyczne w relacjach polsko-ukraińskich zeszły na dalszy plan, a rządy obu państw skupiają się na teraźniejszości i przyszłości. - Jesteśmy u progu całkowicie nowych relacji politycznych i gospodarczych z Ukrainą - mówił Waldemar Buda. 

Zaznaczył, że robienie interesów z krajami, które znajdują się "na drodze ku Zachodowi", wymaga zaufania i życzliwego, partnerskiego podejścia. - My zbudowaliśmy to poczucie zaufania, które może rzutować na sferę gospodarczą. Jak faktycznie będzie, przekonamy się po wojnie - wskazał, dodając, że "nie ma narodu, który byłby tak ofiarny dla Ukraińców, jak Polacy". - Myślę, że to musi się przełożyć na relacje handlowe - powiedział Buda.

. .

Polska jako pośrednik między Ukrainą a światem

Minister zwrócił uwagę, że Polska znajduje się w położeniu, które "predestynuje nas do tego, żeby być hubem, dystrybutorem pomocy na rzecz Ukrainy". - Zakładając czarny scenariusz, że Ukraina jeszcze przez dłuższy czas będzie odcięta od portów czarnomorskich, wymiana handlowa będzie odbywała się za pośrednictwem Polski - wyjaśnił. 

Mówiąc o relacjach handlowych, wyjaśnił też, na czym będzie polegała polska pomoc w transporcie ukraińskiego zboża, i podkreślił, że nie stanowi ona żadnego zagrożenia dla krajowych rolników. - Zboże z Ukrainy, które będzie przejeżdżało przez Polskę, jest zakontraktowane, będzie płynąć dalej w świat. My pomagamy tylko w logistyce, jesteśmy pośrednikami - tłumaczył. 

Więcej w zapisie audycji.

Posłuchaj
32:35 S4_MP3_20220704071449.mp3 Waldemar Buda o współpracy gospodarczej z Ukrainą (Sygnały dnia/Jedynka)

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Katarzyna Gójska

Gość: Waldemar Buda (minister rozwoju i technologii)

Data emisji: 04.07.2022

Godzina emisji: 7.15

kp

Zobacz także

Zobacz także