more_horiz

Katarzyna Ueberhan: inwazja Rosji na Ukrainę zmieniła wszystko, także podejście Klubu Lewicy

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2022 09:20
- Rzeczywistość na arenie światowej, europejskiej zmienia się w sposób, jaki trudno byłoby nam przewidzieć jeszcze pół roku temu. Wszystkie kraje włączyły się w wojnę i pomoc Ukrainie - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Katarzyna Ueberhan, wiceszefowa Klubu Lewicy.

Prezydent Andrzej Duda zwołał na poniedziałek (4 lipca) posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Spotkanie będzie dotyczyć przede wszystkim ustaleń szczytu NATO w Madrycie i rekomendacji dla Polski. W związku z tym na antenie Jedynki wiceszefowa Klubu Lewicy mówiła o efektach tego wydarzenia, które miało miejsce w stolicy Hiszpanii, oraz obronie naszego kraju. 

"Rzeczywistość na arenie międzynarodowej zmienia się"

W ocenie Katarzyny Ueberhan efekty szczytu NATO w Madrycie należy ocenić pozytywnie. - Zwłaszcza w kwestii rozszerzenia NATO o nowe kraje, czyli Szwecję i Finlandię, które wcześniej nie chciały się na ten krok zdecydować, ale wojna na Ukrainie, agresja rosyjska oraz określenie Rosji jako agresora oraz państwo, które zagraża porządkowi publicznemu, jak i bezpieczeństwu na świecie - bo to również jest jedno z ustaleń szczytu, który miał miejsce w Madrycie - zmieniło podejście wielu z nas, ale też właśnie tych krajów - powiedziała.

Przypomniała, że wydarzenia, które mają miejsce na Ukrainie, zmieniły również podejście Europy do tematu członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej. - Rzeczywistość na arenie światowej, europejskiej zmienia się w sposób, jaki trudno byłoby nam przewidzieć jeszcze pół roku temu. Wszystkie kraje włączyły się w wojnę i pomoc Ukrainie - podkreśliła. 

Wspomniała również o zaangażowaniu Australii w pomoc naszym wschodnim sąsiadom. - Po raz pierwszy w historii stosunków australijsko-ukraińskich australijski premier odwiedził Kijów. Zadeklarował tam również pomoc dla Ukrainy - wyjaśniła.

. .

"Inwazja Rosji na Ukrainę zmieniła wszystko"

W jej ocenie inwazja Rosji na Ukrainę zmieniła wszystko. - Zmieniła moje prywatne podejście, ale też podejście Klubu Lewicy. Wcześniej nie byliśmy zwolennikami zwiększania wydatków na obronę, a teraz zagłosowaliśmy za - powiedziała Katarzyna Ueberhan. 

Dodała, że w dobie globalnego świata, oraz globalnych zagrożeń, zagrożenie wojną jest realne w każdym miejscu Polski. W związku z tym, jej zdaniem, stawianie granicy na Wiśle wydaje się pomysłem dziwnym, a przynajmniej archaicznym. 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
34:05 S4_MP3 2022_07_04-08-14-49.mp3 Katarzyna Ueberhan: rzeczywistość na arenie światowej, europejskiej zmienia się w sposób, jaki trudno byłoby nam przewidzieć jeszcze pół roku temu. Wszystkie kraje włączyły się w wojnę i pomoc Ukrainie (Sygnały dnia/Jedynka)

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Katarzyna Gójska

Gość: Katarzyna Ueberhan, wiceszefowa Klubu Lewicy

Data emisji: 4.07.2022

Godzina emisji: 8.15

nj

Zobacz także

Zobacz także