more_horiz

Grzegorz Puda o umowie partnerstwa Polski z UE : pierwsze środki finansowe powinny wpłynąć w trzecim kwartale tego roku

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2022 08:10
- W ostatni czwartek komisarz Fereira potwierdziła podpisanie umowy partnerstwa z Polską, mamy teraz trzy osobne źródła finansowania - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia o funduszach europejskich Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej.

Gość Sygnałów Dnia mówił o umowie partnerstwa UE z Polską. - Udało się podpisać i otrzymać zgodę KE. Komisarz Fereira mówiła o tym, że Polska jest nie tylko liderem wykorzystania środków UE, ale jesteśmy też liderem jeśli chodzi o ich pozyskiwanie - mówił minister.

- Mamy trzy osobne źródła finansowania, to środki z umowy partnerstwa czyli fundusz spójności, ale nie tylko, to środki europejskie, które widać na oznaczeniach i tablicach, Polacy je widzą wychodząc na ulice - wyjaśnił Grzegorz Puda.

. .

"Skutków nie było widać"

Jak mówił, sposoby wykorzystania środków europejskich przez wiele lat były różne. - Były też takie działania, że nikt tych pieniędzy nie widział, bo były szkolenia, też proszę pamiętać o tym, że ilość szkoleń za czasów naszych poprzedników, powodowała, że środki były wykorzystywane, ale skutków nie było widać - zaznaczył.

- Dodatkowe źródła finansów z UE to Krajowy Plan Odbudowy i wspólna polityka rolna - wymienił. - Udało nam się tak zaplanować nowy budżet UE, że dopłaty dla większości rolników będą na wysokości średniej europejskiej - przekazał polityk.

Minister funduszy i polityki regionalnej stwierdził, że unijne środki pozwolą na rozwój Polski. - Rozwój przede wszystkim w obszarze nauki, wsparcia dla przedsiębiorców i cyfryzacji, będziemy też inwestować w łagodzenie skutków transformacji energetycznej w rejonach węglowych, tam są środki finansowe, które będziemy przekazywać na dywersyfikację źródeł energii - wymienił.

Dodał, że będą poszukiwane rozwiązania, "które doprowadzą do tego, że samorządom będzie łatwiej korzystać ze środków europejskich, jeśli nie przez decyzję KE, to być może przez decyzję polskiego rządu".

- Jak tylko zaakceptujemy program operacyjny, a jesteśmy bardzo blisko zaakceptowania najważniejszych, np. Programu Feniks, będziemy starać się o zaliczkę, myślę, że pierwsze środki finansowe do Polski powinny wpłynąć w trzecim kwartale tego roku - zapowiedział Grzegorz Puda.


Posłuchaj
19:31 PR1_SD_2022_07_05-07-15-00_for_media.mp3 Grzegorz Puda: w ostatni czwartek komisarz Fereira potwierdziła podpisanie umowy partnerstwa z Polską, mamy teraz trzy osobne źródła finansowania (Sygnały Dnia/Jedynka)

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"

Prowadziła: Henryk Szrubarz

Gość: Grzegorz Puda (minister funduszy i polityki regionalnej)

Data emisji: 05.07.2022

Godzina emisji: 7.15

Zobacz także

Zobacz także