more_horiz

Walka z inflacją. Soboń: chcemy utrzymać wzrost gospodarczy na poziomie 3-4 procent

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2022 09:33
Droga, którą proponujemy to ostrożna polityka fiskalna, restrykcyjna polityka monetarna i duża wrażliwość społeczna, czyli różnego rodzaju formy osłonowe dla tych najsłabszych - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister finansów Artur Soboń.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2022 r. wzrosły o 15,6 proc., licząc rok do roku; w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,5 proc. - podał 1 lipca Główny Urząd Statystyczny. Tempo wzrostu cen żywności spowolniło do 0,7 proc., licząc miesiąc do miesiąca, nieznacznie spadły ceny warzyw i mięsa przy dalszych wzrostach cen wyrobów mleczarskich i tłuszczów. Paliwa w czerwcu podrożały o 9,4 proc., licząc miesiąc do miesiąca. Ekonomiści banku prognozują, że inflacja bazowa w czerwcu wzrosła do 9,1-9,2 proc. z 8,5 proc. w maju.

Artur Soboń w "Sygnałach dnia" wyraził opinię, że "czekają nas nie chwilowe, a dłuższe czasy turbulentne, z dużą nieprzewidywalnością".

- Mało kto przewidywał zakręcenie kurka z gazem przez Rosję, a możemy się spodziewać różnych dzisiaj wydarzeń, które spowodują zachwianie podaży surowców, produkcji żywności, międzynarodowych dostaw, kosztów transportu, polityka zero-covid w Chinach - powiedział.

Wpływ na inflację

Podkreślił, że "mamy sytuację, w której nieprzewidywalność przede wszystkim jeśli chodzi o zbrojną agresję ze strony Moskwy jest bardzo duża. - To wszystko wpływa na inflację - stwierdził.

- Płaciliśmy i płacimy cenę za utrzymanie płynności w firmach w czasie covidu i niskie bezrobocie, cenę w postaci wyższej inflacji bazowej, ale prawdziwie wysoka inflacja i skok to jest wynik wprost agresji Rosji na Ukrainę - powiedział Artur Soboń.

. .

Bez ostrego hamowania

Jak zaznaczył, są dwie drogi radzenia sobie tą sytuacją.

- Droga, którą proponujemy to ostrożna polityka fiskalna, restrykcyjna polityka monetarna i duża wrażliwość społeczna, czyli różnego rodzaju formy osłonowe dla tych najsłabszych - wskazał. 

Druga propozycja, która jest na stole, którą ja znam i którą część ekonomistów proponuje to ostre hamowanie, dławienie inflacji recesją, wzrost bezrobocia - wyjaśnił. - My nie chcemy iść tą drogą, chcemy utrzymać wzrost gospodarczy rzędu 3-4 proc. - dodał. 

Czytaj także:


Posłuchaj
21:52 S4_MP3 2022_07_05-08-14-56_Sobon.mp3 Artur Soboń o polityce finansowej w obliczu kryzysu wywołanego agresją Rosji na Ukrainę (Jedynka/Sygnały dnia)

 

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"

Prowadziła: Henryk Szrubarz

Gość: Artur Soboń (wiceminister finansów)

Data emisji: 05.07.2022

Godzina emisji: 8.15

fc

Zobacz także

Zobacz także