X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Piotr Sobociński jr: nie zamieniłbym mojej pracy na nic innego

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 13:55
Piotr Sobociński jr jest autorem zdjęć do takich filmów, jak: "Drogówka", "Układ zamknięty", "Bogowie", "Wołyń", "Cicha noc", a także nominowanego do Oscarów filmu Jana Komasy "Boże Ciało". Na antenie Programu 1 Polskiego Radia operator podkreśla, że jego zawód jest "najwspanialszy na świecie" i nie chciałby zamienić swojej pracy na żadną inną. 
Audio
  • Piotr Sobociński jr: nie zamieniłbym mojej pracy na nic innego (Twarzą w twarz/Jedynka)
Piotr Sobociński junior jest m.in. autorem zdjęć do filmów Drogówka i Róża
Piotr Sobociński junior jest m.in. autorem zdjęć do filmów "Drogówka" i "Róża"Foto: W.Kusiński/Polskie Radio

Talent w genach 

Piotr Sobociński nie jest pierwszą osobą w rodzinie, która uprawia zawód operatora filmowego. Tradycję artystyczną zapoczątkował jego dziadek, Witold Sobociński, który za życia pracował z największymi reżyserami. Jego syn Piotr Sobociński (senior), obierając tą samą drogę kariery, rozpoczął karierę w Hollywood. Zmarł na zawał w wieku 43 lat w czasie realizacji filmu "24 godziny" w reżyserii Luisa Mandokiego z Charlize Theron. 

Gość audycji zaznaczył, że zawód który wykonuje jest "najwspanialszy na świecie", jednak osiągany sukces ma swoją cenę. - Przykład mojego ojca świadczy o tym, bo w wieku 43 lat zmarł na planie filmowym w Kanadzie. Wiem, ile to go kosztowało, dzisiaj wiem, ile to kosztuje mnie - wyjaśniał Piotr Sobociński - Jeżeli do tego zawodu podchodzi się poważnie, to jest to duża odpowiedzialność i stres - dodaje. 

Rozmówca Joanny Sławińskiej zdradza, że decyzję, aby iść w stronę filmu podjął za niego dziadek - Witold. - Nie było dla mnie to oczywiste. Kiedy umarł mój tata, miałem 17 lat i dziadek podjął za mnie decyzję, że pójdę do szkoły filmowej. Dzisiaj jestem mu za to wdzięczny - mówi Piotr Sobociński jr. 

Strach w środowisku filmowców 


Szerokim echem odbiła się informacja na temat kontynuowania pracy na planach filmowych w czasie epidemii przez reżyserów Patryka Vegę oraz Konrada Niewolskiego. Piotr Sobociński zapytany przez dziennikarkę o to, jak ocenia decyzję reżyserów, skrytykował ją, i dodał, ze zgoda ekip na kręcenia zdjęć może wynikać ze strachu przed utratą zatrudnienia w przyszłości, zyskania opinii kogoś trudnego. - Miałem propozycję pracy w tym okresie, ale uznałem, że trzeba odmówić. (...) W tym środowisku jest strach, że jak się odmówi, to następnym razem nie dostanie się pracy - mówił gość radiowej Jedynki.


Operator jako współtwórca filmu 

- W mojej pracy chodzi o to, żeby zrobić zdjęcia, które opowiedzą historię - przyznaje Piotr Sobociński. W swojej pamięci artysta przywołuje pracę nad filmem "Boże Ciało", który za zdjęcia otrzymał Polską Nagrodę Filmową Orły 2020 oraz nagrodę Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych PSC (Polish Society of Cinematographers). - Siedziałem kilka miesięcy z Jankiem Komasą i przepisywaliśmy scenariusz do "Bożego Ciała", przerabialiśmy do zdjęć. Pokrótce dołączył do nas Bartosz Bielenia i tym sposobem każdy wyszedł poza swoją "działkę". - podkreśla autor zdjęć. - Myślę o filmie jako o całości, zrobienie technicznie dobrych zdjęć nie jest trudną rzeczą - dodaje. 

W audycji wspominaliśmy również mamę Piotra - aktorkę filmową i teatralną Hannę Mikuć, brata (również operatora) Michała Sobocińskiego (autora zdjęć m.in. do filmów: "Konwój" (2016) i "Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej" (2017) i siostrę - aktorkę Marię Sobocińską, która za kreację w filmie "Pan T" otrzymała nominację do filmowych Orłów. 


***

Tytuł audycji: Twarzą w twarz

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Piotr Sobociński jr (operator filmowy)

Data emisji: 30.03.2020 r. 

Godzina emisji: 23.10

ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Trwa jesień festiwali filmowych. Co organizatorzy proponują widzom?

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2019 08:19
W "Kulturalnej jedynce" mówiliśmy o jesiennych festiwalach filmowych. Zapraszamy m.in. do wysłuchania relacji z festiwalu Camerimage w Toruniu, w tym wypowiedzi operatorów, których filmy walczą o nagrody. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bartosz Bielenia wyróżniony za rolę filmie Jana Komasy "Boże Ciało"

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 20:24
Aktor Bartosz Bielenia został laureatem Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. Nagroda ta przyznawana jest dla wyróżniających się "wybitną indywidualnością" aktorów i aktorek, którzy nie ukończyli 35 roku życia. Artysta wyróżniony został rolę w filmie "Boże Ciało", który jest polskim kandydatem do Oscarów. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reżyser "Czterech wesel i pogrzebu" w Jedynce: nie wiedziałem, że robię hit

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2020 14:20
Wśród komedii uznanych przez widzów za kultowe są "Cztery wesela i pogrzeb". Z tej okazji w "Magazynie bardzo filmowym" zaprezentowano archiwalny wywiad z reżyserem filmu, którym jest Mike Newell, przeprowadzony przez dziennikarkę filmową Joannę Sławińską. 
rozwiń zwiń