X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

"W starym kinie". Trzy stopnie wtajemniczenia Stanisława Janickiego

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2013 19:15
Jak przez dziesięciolecia utrzymać zainteresowanie starymi polskimi filmami? O tym w Jedynce opowiadał Stanisław Janicki, który za swoją działalność na rzecz popularyzacji kina otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich 2013.
Audio
  • "W starym kinie". Trzy stopnie wtajemniczenia Stanisława Janickiego (Muzyczna Jedynka)
Stanisław Janicki, twórca legendarnego programu telewizyjnego W starym kinie
Stanisław Janicki, twórca legendarnego programu telewizyjnego "W starym kinie"Foto: PAP/Zygmunt Januszewski

Stanisław Janicki przez 32 lata prowadził w Telewizji Polskiej program "W starym kinie", w którym opowiadał o narodzinach i pierwszych latach polskiej i światowej kinematografii. To za sprawą jego gawęd wiele osób zwróciło uwagę na kunszt takich aktorów jak Adolf Dymsza czy Jadwiga Smosarska, zaś niedoceniane wcześniej obrazy z dwudziestolecia międzywojennego zyskały wierne grono fanów.

- Obiektywnie po odzyskaniu niepodległości jako kinematografia byliśmy w europejskim ogonie, ale już w drugiej połowie lat 30. zaczęło powstawać coś wartościowego - podkreślał w rozmowie z Joanną Sławińską Stanisław Janicki. - Gdyby nie ta pierońska wojna, to by się to rozwinęło... - prognozował.
Metodą cenionego dziś historyka kina na wejście w świat czarno-białych, często niemych filmów, było odrzucenie kategorycznych ocen i otwarcie się na poszukiwanie ciekawych wątków i motywów. 
- Jak już poznałem te filmy na pamięć, to przestały mnie interesować. Zacząłem więc stawiać sobie pytania: Jak się w tych filmach ludzie ubierali? Jak wyglądała pierwsza randka? A jak rozstanie? To był ten drugi szczebel – opowiadał.
Trzecim, który Stanisława Janickiego fascynuje po dziś dzień, są losy ludzi, którzy przed wojną tworzyli polską kinematografię. - Nie ma dwóch życiorysów filmowców, które byłby do siebie podobne. To są fascynujące historie, przez to, że to są fascynujący ludzie - podkreślał.
Więcej o filmowej pasji, ale też o filmie, który, wbrew utartym opiniom, Stanisław Janicki uważa za najstarsze dzieło polskiej kinematografii, w nagraniu audycji.
***

Stanisławem Janicki został w tym roku uhonorowany nagrodą specjalną Stowarzyszenia Filmowców Polskich 2013.

Te specjalne wyróżnienia przyznawane są przez Zarząd Stowarzyszenia filmowcom, których praca przyczyniła się w wyjątkowy sposób do rozwoju polskiej kinematografii.

Poza Sławomirem Janickim w tym roku nagrodą uhonorowani zostali: Halina Dobrowolska, Marta Kobierska, Mariusz Kuczyński, Jan Laskowski, Wincenty Ronisz oraz Jerzy Rutowicz.

bch

Zobacz więcej na temat: FILM kino Stanisław Janicki
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stanisław Janicki: pracę znalazłem tydzień po studiach

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2013 01:00
W tym tygodniu zapraszamy na gawędę wybitnego znawcy kina, autora najdłużej nadawanego program filmowy w historii polskiej telewizji "W starym kinie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Janicki: dla mnie kino zaczęło się od Królewny Śnieżki

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2013 19:33
- Ojciec zaprowadził mnie i brata do sali Romy, gdzie pokazywano największe filmy. Była Królewna Śnieżka Walta Disneya. To był efektowny początek - powiedział w radiowej Jedynce dziennikarz i historyk kina Stanisław Janicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Janicki – kadry z życia

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2013 22:30
Krytyk filmowy, historyk kina, autor cyklicznego programu "W starym kinie", reżyser filmów dokumentalnych – Stanisław Janicki – obchodził niedawno rocznicę 80. urodzin. Zapraszamy do wysłuchania wspomnień Jubilata.
rozwiń zwiń