X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Zapomniany instrument w muzycznej podróży dookoła świata

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 20:17
- Płyta "The Voice of Suka" to moje kompozycje, przygotowane wyłącznie na zestaw sukowy. To podróż dookoła świata z tym instrumentem, będąca zapisem licznych inspiracji i muzycznymi kartkami z podróży - mówi wiolonczelistka i kompozytorka Maria Pomianowska.
Audio
  • Maria Pomianowska opowiada o technice gry metodą paznokciową i suce biłgorajskiej (Muzyczna Jedynka)
Maria Pomianowska
Maria PomianowskaFoto: Wojciech Kusiński/ PR
Do naszych czasów nie przetrwał żaden egzemplarz suki. Została ona zrekonstruowana na podstawie akwareli Wojciecha Gersona (1895r.) m.in. przez lutników Zbigniewa Butryna z Janowa Lubelskiego i Andrzeja Kuczkowskiego z Warszawy (na zdjęciu)/ fot. Wikimedia Commons – repozytorium wolnych zasobów/ Antekp Do naszych czasów nie przetrwał żaden egzemplarz suki. Została ona zrekonstruowana na podstawie akwareli Wojciecha Gersona (1895 r.) m.in. przez lutników Zbigniewa Butryna z Janowa Lubelskiego i Andrzeja Kuczkowskiego z Warszawy (na zdjęciu)/ fot. Wikimedia Commons – repozytorium wolnych zasobów/Antekp

Maria Pomianowska dostała prestiżowe wyróżnienie brytyjskiego magazynu "Songlines" za swoją nową płytę "The Voice of Suka", na którą ze względu na tytuł reakcje bywają różne. - Czasami wzbudza to wielkie emocje np. na Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie jestem profesorem. Ludzie czasami zataczają się ze śmiechu, a jest to po prostu nazwa instrumentu, suka biłgorajska - opowiada instrumentalistka.

Miłość do zapomnianego instrumentu muzycznego związana jest z dość interesującą historią, która prowadzi do Indii Północnych. Jeszcze w czasie studiów Maria Pomianowska zainteresowała się muzyką tego regionu świata i tam nauczyła się charakterystycznej paznokciowej techniki gry m.in. na sarangi. Przypadkowo naprawiając instrument na koncert muzyki indyjskiej, poznała lutnika Andrzeja Kuczkowskiego, który od lat poszukiwał kogoś, kto chciałby zrekonstruować praktykę wykonawczą suki biłgorajskiej… metodą paznokciową.

O zapomnianych instrumentach muzycznych i egzotyce odkrywania naszych korzeni rozmawiamy w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Marcin Kusy

Rozmawia: Maria Szabłowska

Gość: Maria Pomianowska (instrumentalistka, wokalistka, kompozytorka)

Data emisji: 4.04.2017

Godzina emisji: 14.20

sm/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pieśni pełne miłości i tragiczne losy Dalidy

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2017 18:11
- Dalida to sława i wspaniałe koncerty, które w miarę upływu lat były coraz wspanialsze. Ona znakomicie tańczyła i opanowała ruchy na poziomie zawodowej tancerki - opowiada wokalistka Joanna Bacz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czesław Śpiewa & Arte dei Suonatori", czyli o emigracji ciąg dalszy

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2017 15:00
- Moja nowa płyta jest kontunuacją poprzedniej - "Księgi emigrantów. Tom I", ale na okładce nie umieściłem tytułu "Tom II", bo niestety, dziś słowo "emigrant" kojarzy się z czymś więcej, i niestety, mieszamy słowo "emigrant" z uchodźcami czy też z Brexitem - wyjaśniał Czesław Mozil.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiktora Tracz. Jej pasją jest śpiewanie

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2017 17:04
14-letnia Wiktora Tracz uczy się w Londynie, w arytystycznej szkole Debrett's School, której absolwentkami są m.in. Adele i Amy Winehouse. - Jest to dla mnie wielkie wyzwanie być w tej wspaniałej szkole. Bardzo chciałam uczyć się w takim miejscu, gdzie mogłabym realizować to co lubię, czyli moją pasję - śpiew - mówiła młoda wokalistka.
rozwiń zwiń