X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Stachura nie odnalazłby się w dzisiejszych czasach"

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2012 15:40
26 listopada w Teatrze Ateneum w Warszawie niezwykła okazja dla fanów legendarnego tandemu Stachura-Satanowski. O niecodziennym koncercie w "Muzycznej Jedynce" opowiedział Jerzy Satanowski.
Audio
  • Stachura nie odnalazłby się w dzisiejszych czasach
Jerzy Satanowski
Jerzy SatanowskiFoto: Polskie Radio/Wojciech Kusiński

Jerzy Satanowski, kompozytor, dyrygent i reżyser ubolewa nad faktem, że 75. rocznica urodzin Edwarda Stachury minęła niezauważenie. - Rzutem na taśmę (…) udało nam się zorganizować duży i piękny wizualnie koncert "Białej Lokomotywy” (…), z którym jeżdżę trochę po Polsce - poinformował.

Na koncercie utwory poety wykonują Jacek Bończyk, Mirosław Czyżykiewicz, Piotr Machalica, Zbigniew Zamachowski oraz aktorzy Teatru Ateneum - Wojciech Brzeziński i Jan Janga Tomaszewski. Towarzyszy im sam Jerzy Satanowski oraz zespół muzyczny "Kameleon Septet" z gościnnym udziałem Sebastiana Aleksandrowicza i Grzegorza Lalka. Oprawa plastyczna przygotowana zostanie przez Maksymiliana Novaka Zempolińskiego; stworzył on olbrzymi portret Białej Lokomotywy, który będzie tłem i dekoracją przedstawienia.

Jerzy Satanowski opowiadał też o wydawnictwie "Biała lokomotywa. Edward Stachura i Jerzy Satanowski” – to książka zawierająca dwie płyty z różnymi wykonaniami wierszy Stachury do muzyki gościa radiowej Jedynki.

Kompozytor przypomniał w "Muzycznej Jedynce", że Edward Stachura, zanim utracił wiarę w świat i popełnił samobójstwo, był niesamowitym entuzjastą życia. W jego opinii bardzo ciężko jest wytłumaczyć w kilku zdaniach przyczyny jego odejścia - odpowiedź stara się przedstawić właśnie w książce.

- Zastanawiam się, co by Edward Stachura robił w dzisiejszych czasach (…) Ja go będę pamiętał zawsze jako człowieka, który nie znosił kompromisów w stosunku do siebie i do świata (…) Kompletnie inaczej funkcjonują dzisiejsi artyści; muszą oni robić rzeczy, którymi Stachura by się brzydził - podkreślał w radiowej Jedynce Jerzy Satanowski.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak Edward Stachura nauczył się grać na gitarze

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2011 12:39
Podróżował trzecią klasą, żył za drobne, ale miał gitarę za 1000 dolarów. Z Meksyku! Poetę i barda wspomina kompozytor Jerzy Satanowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkania Stachury z Satanowskim

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2011 11:59
W dzisiejszej audycji "Gitarą i piórem" powiemy m.in. o książce, której nie można przegapić. "Biała lokomotywa" jest opowieścią o spotkaniach Edwarda Stachury z Jerzym Satanowskim
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przerwane opowieści Edwarda Stachury

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2012 10:58
Dla wielu był poetą bezbłędnie nazywającym to, co najważniejsze. Outsiderem z gitarą, wiecznie młodym włóczęgą. 18 sierpnia skończyłby 75 lat.
rozwiń zwiń