X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Depresja: problem z emocjami i z pamięcią

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2015 11:15
- Często jej nie rozpoznajemy, bo osoby z depresją potrafią funkcjonować dosyć poprawnie - mówiła Aleksandra Kołodziej, badaczka ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.
Audio
  • Depresja - problem z emocjami, ale także z pamięcią (Wieczór odkrywców/Jedynka)
Depresja: problem z emocjami i z pamięcią
Foto: Depositphotos

Gość Jedynki zwróciła uwagę na fakt, że osoby cierpiące na depresję mają wiele utrudnień w codziennym funkcjonowaniu poznawczym. - W kontekście depresji bardzo rzadko mówi się o takich funkcjach pamięci jak integracja, informacja czy uwaga. Wszyscy skupiają się na aspekcie emocjonalnym, który jest najbardziej widoczny - zauważyła. Tymczasem jak dodała, osoby, które mają upośledzone te funkcje mogą mieć duże problemy np. w pracy.

Aleksandra Kołodziej powiedziała, że w swojej działalności będzie się zajmować  badaniem fal mózgowych. - Fale alfa są w stanie dosyć wyraźnie zaprezentować pewne aktywności. Dotychczasowe badania pokazały, że u osób z depresją jest zaburzona lateralizacja, czyli różnica pomiędzy aktywnością lewej i prawej półkuli w paśmie alfa - dodała.

Jak przyznała badania, które prowadzi nie dają na tyle jasnych wyników, żeby móc jednoznacznie stwierdzić, że ktoś cierpi na depresję. - To bardzo złożone zaburzenia. Mam nadzieję, że im więcej będzie takich badań, tym będziemy bliżej skonstruowania metody, która nam w tym pomoże - podkreśliła.

***

Tytuł audycji: Wieczór odkrywców

Prowadziła: Krzysztof Michalski

Gość: Aleksandra Kołodziej (Szkoła Wyższej Psychologii Społecznej)

Data emisji: 24.03.2015

Godzina emisji: 21.37

to/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zaburzenia psychiczne. Cierpi na nie 8 milionów Polaków

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2013 07:08
350 milionów ludzi na całym świecie cierpi z powodu depresji. Obok chorób serca to najszybciej rozprzestrzeniające się schorzenie. W Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego lekarze próbują uwrażliwić na problemy pacjentów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie dajcie się depresji. Nasze serca nie lubią być smutne

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2015 14:03
Częściej na depresję, zwłaszcza nawracającą, cierpią kobiety. Ta choroba jednak nie wybiera, nikt nie jest wyłączony z ryzyka. Może dotknąć wszystkich.
rozwiń zwiń