more_horiz

W Polsce średnio co 8 minut ktoś przechodzi udar mózgu

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 20:17
29 października przypada Światowy Dzień Udaru Mózgu. Polska zajmuje trzecie miejsce pod względem śmiertelności poudarowej. Zdaniem profesora Jerzego Waleckiego o skutecznej terapii chorego decyduje czas.
Audio
  • Mózg nie wybacza błędów lekarskich (Wieczór odkrywców/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: geralt/Pixabay

Udary mózgu są ogromnym problemem nie tylko klinicznym, ale również społecznym i ekonomicznym. Naukowcy od wielu lat pracują nad ustaleniem optymalnej metody postępowania: diagnostyki, terapii i rehabilitacji. Prof. Jerzy Walecki powiedział, że szybka i precyzyjna diagnostyka udaru ma kluczowe znaczenie dla zdrowia chorego.

- Znaczenie jest ogromne. Czas to mózg. Mózg jest narządem najbardziej wrażliwym na niedokrwienie, niedotlenienie i upośledzenie krążenia, więc każda minuta ma tu znaczenie podstawowe – przyznał specjalista.

W Polsce średnio co 8 minut ktoś przechodzi udar mózgu. Nowoczesne leczenie wykonane do dwóch godzin od wystąpienia objawów daje 90 proc. szans na powrót do zdrowia.

Na czym polegają zmiany w podejściu do chorego z udarem mózgu? Jakie są zwiastuny udaru mózgu? Czym jest obrazowanie dyfuzyjne rezonansu magnetycznego? Jak wygląda dostęp do nowych metod diagnostycznych w Polsce? O tym w nagraniu audycji. Zapraszamy do wysłuchania.

***

Tytuł audycji: "Wieczór odkrywców" w ramach pasma Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Goście: prof. Jerzy Walecki (krajowy konsultant ds. radiologii i diagnostyki obrazowej, kierownik Zakładu Diagnostyki Radiologicznej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie)

Data emisji: 29.10.2018

Godzina emisji: 19.06

abi/pg

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem