X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Andrzej Gałęski: polimery nie zatruwają środowiska

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2018 20:00
Polimery to obecnie ogromna klasa materiałów wykorzystywanych we wszystkich dziedzinach gospodarki i używanych na co dzień.
Audio
  • Prof. Andrzej Gałęski i jego nowe polimery (Wieczór odkrywców/Jedynka)
Polimery
PolimeryFoto: bboellinger/Pixabay

Najczęściej stykamy się z nimi w opakowań, ale większość tych materiałów wykorzystywana jest w budownictwie, instalacjach elektrycznych, wodociągowych i kanalizacyjnych, rolnictwie, pojazdach, w elektronice i w przemyśle samolotowym.

Chociaż tworzywa polimerowe potocznie nazywa się plastikami, to przez lata plastyczność tworzyw sztucznych nie była w pełni wyjaśniona. Tajemnice plastyczności zgłębił wybitny polski uczony prof. Andrzej Gałęski z Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN w Łodzi. Dzięki wyjaśnieniu mechanizmów odkształcania plastycznego tworzyw polimerowych możliwe stało się wytwarzanie tworzyw sztucznych o niespotykanych wcześniej właściwościach - także nanomateriałów przyjaznych dla środowiska, czyli polimerów biodegradowalnych. - Jak zużyje się przedmiot wykonany z polimeru, to dość trudno go unicestwić, bo jest trwały. Ta trwałość powoduje, że tworzywa nie zatruwają środowiska - powiedział gość.

Za swoje osiągnięcia Profesor Gałęski otrzymał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2018 w obszarze nauk chemicznych i o materiałach. - Znaczenie jego prac jest fundamentalne. Mechaniczne właściwości polimerów decydują o tym, jak polimery sa używane - przyznał dr Tomasz Kaźmierczak z Corning Optical Communications Polska, wychowanek prof. Gałęskiego. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Wieczór odkrywców" w ramach pasma Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Goście: prof. Andrzej Gałęski (Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN w Łodzi), dr Tomasz Kaźmierczak (Corning Optical Communications Polska)

Data emisji: 19.11.2018

Godzina emisji: 19.06

abi

 

 

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W Polsce średnio co 8 minut ktoś przechodzi udar mózgu

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 20:17
29 października przypada Światowy Dzień Udaru Mózgu. Polska zajmuje trzecie miejsce pod względem śmiertelności poudarowej. Zdaniem profesora Jerzego Waleckiego o skutecznej terapii chorego decyduje czas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie dziedzictwo kulturowe w Gruzji

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 19:30
Z okazji pierwszego polsko-gruzińskiego seminarium poświęconego polskiemu dziedzictwu kulturowemu w Gruzji, w dzisiejszym "Wieczorze odkrywców" rozmawiamy o osiągnięciach polskich uczonych, inżynierów, malarzy oraz architektów na Kaukazie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie Noble rozdane

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2018 08:53
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej już po raz dwudziesty siódmy przyznała nagrody fundacji. Nagrody cieszą się opinią najważniejszego wyróżnienia naukowego w Polsce i dlatego nazywane są polskimi Noblami.
rozwiń zwiń