X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Podglądanie żywych komórek

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2019 19:48
Gościem "Wieczoru odkrywców" był doktor inżynier Wojciech Krauze z Instytutu Mikromechaniki i Fotoniki Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej, który opracował innowacyjną metodę podglądania żywych komórek w trzech wymiarach przy użyciu promieniowania laserowego.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/241luca

Doktor Krauze zajmuje się tomografią optyczną, która służy do obrazowania przede wszystkim struktur biologicznych w medycynie, a jego metoda umożliwia obrazowanie żywych komórek bez zniekształceń. Dzięki niej można dokładnie podglądać rozmaite procesy (m.in. umierania komórki) i ocenić np., czy składniki kremów rzeczywiście opóźniają starzenie. Można też sprawdzić, jak działają na nasze komórki substancje stosowane w medycynie chińskiej i czy da się je wykorzystać, jako leki w chorobach układu nerwowego.

Dotychczas stosowane metody obrazowania rentgenowskiego (zdjęcie w dwóch wymiarach), a także tomografia komputerowa (trójwymiarowa informacja, ale z zastosowaniem jonizujących promieni X) są metodami nieobojętnymi dla zdrowia człowieka. W metodzie polskiego badacza zamiast promieniowania rentgenowskiego zastosowane są nieszkodliwe promienie laserowe o niskiej  mocy, a poza tym metoda ta nie wymaga barwienia mierzonej próbki. - My bardzo często chwalimy się tym, że nasze techniki są nieinwazyjne, czyli oświetlenie próbki biologicznej światłem jest metodą nieniszczącą, nie wpływa na obiekt - powiedział dr Wojciech Krauze. 

Na czym polega metoda polskiego uczonego, jakie szczegóły komórki ludzkiej można dzięki niej zobaczyć? Jakie są jej szczególne zalety?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Wieczór Odkrywców w paśmie Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: dr inż. Wojciech Krauze (Instytut Mikromechaniki i Fotoniki Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej)

Data emisji: 29.07.2019

Godzina emisji: 19.08

ans


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Trzustka z drukarki 3D - polskie osiągnięcie na światową skalę

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 20:08
Mamy kolejny wielki sukces polskich naukowców - wydrukowano w technice 3D bioniczną trzustkę wraz z naczyniami krwionośnymi. Dokonał tego zespół polskich naukowców pod kierownictwem dr. hab. Michała Wszoły.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyjątkowe, polskie światłowody

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 16:16
Tradycyjne światłowody są tak konstruowane, żeby nie były podatne na czynniki zewnętrzne. W końcu nikt nie chciałby, żeby podczas burzy skakał mu obraz w telewizorze. Polscy naukowcy skonstruowali światłowody o zupełnie innych właściwościach, mogące znaleźć zastosowanie dosłownie w każdej dziedzinie.
rozwiń zwiń