more_horiz

Matematyczne orły

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2010 10:50
Polscy naukowcy rozszyfrowali plany wojenne sowietów i Niemców. Nie był to przypadek, II RP miała wspaniałych przedstawicieli nauk ścisłych.
Audio

Chociaż II Rzeczpospolita istniała tak krótko, to dokonania w sferze nauki, techniki, gospodarki tych kilkunastu lat są imponujące. Centralny Okręg Przemysłowy, Gdynia, Magistrala Węglowa, uczelnie wyższe, dokonania polskich matematyków i fizyków, wiele nowoczesnych fabryk wykorzystujących polskie technologie, samoloty RWD i PZL, rozszyfrowanie Enigmy, konstrukcje spawane i rozwój polskiej radiofonii, to tylko kilka przykładów polskich sukcesów okresu międzywojennego.

- Przy całym uznaniu dla wszystkich osiągnięć II RP, największy wkład w naukę wniosła matematyka polska. To był prawdziwy diament, który świecił własnym, a nie odbitym światłem – uważa prof. Roman Duda z Uniwersytetu Wrocławskiego.

W rozmowie z Krzysztofem Michalskim powiedział, że przyczyną rozwoju tej nauki był XIX wieczny pozytywizm. Zmienił on nastroje społeczne w Polsce na przychylne dla nauk ścisłych i rozwoju technologii. Budowano biblioteki, wydawano czasopisma matematyczno-fizyczne, przyznawano stypendia zagraniczne. W efekcie, w stosunkowo krótkim czasie, doczekaliśmy się pokaźnego zastępu wybitnych naukowców.

Gość "Wieczoru Odkrywców", wśród wielu światowej sławy polskich naukowców, wyróżnił matematyków Kazimierza Żorawskiego i Stanisława Zarembę. Jego zdaniem duże osiągnięcia mieli też naukowcy z Lwowa, a później z Warszawy. Przypomniał też, że dopiero od niedawna wiemy, że to zasługą matematyków ze szkoły warszawskiej było złamanie sowieckiego szyfru, co pomogło w zwycięstwie nad bolszewikami w 1920 roku. Stanowiło to preludium do kolejnego olbrzymiego sukcesu, jakim było rozszyfrowanie niemieckiej Enigmy w czasie II wojny światowej.

- Charyzmatyczni liderzy podjęli śmiały zamysł rozwoju polskiej matematyki, skupiając wokół siebie grupy młodych, zdolnych naukowców. Ich największymi osiągnięciami, które mocno wpłynęły na światową myśl matematyczną, były teoria mnogości i analiza funkcjonalna. Takiego sukcesu już nie powtórzyliśmy. Liczni naukowcy zginęli w czasie II wojny światowej, zniszczono wiele ważnych uczelni, ostał się tylko Kraków – podkreślał prof. Duda.

W dalszej części programu o światowych osiągnięciach polskich inżynierów opowiadają prof. Adam Mazurkiewicz i prof. Bolesław Orłowski.

(pp)

 

Aby wysłuchać całej rozmowy wystarczy kliknąć "Matematyczne orły" w boksie "Posłuchaj" w kolumnie po prawej stronie.

"Wieczór Odkrywców" w Jedynce w soboty o 20:10

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem