X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Cicha epidemia - w okresie wakacyjnym rośnie ryzyko zachorowania na WZW

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2014 14:10
Wirusowe zapalenie wątroby potocznie nazywane jest żółtaczką, jednak - jak zwracają uwagę lekarze - to problem dużo bardziej złożony. Najgroźniejsze jest zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV), gdyż chorobę trudno rozpoznać i nie można się przeciw niej zaszczepić.
Audio
  • Dbając o higienę i szczepienia uchronisz się przed WZW (Cztery Pory Roku/Jedynka)
Jedzenie w miejscach, gdzie nie przestrzega się zasad higieny czy spontanicznie wykonany tatuaż stanowią ryzyko zachorowania na wirusowe zapalenie wątroby
Jedzenie w miejscach, gdzie nie przestrzega się zasad higieny czy spontanicznie wykonany tatuaż stanowią ryzyko zachorowania na wirusowe zapalenie wątroby Foto: East News/Glow Images

O typie A, mówi się, że jest "chorobą brudnych rąk" - ten wirus przenosi się drogą pokarmową, często dostaje się do naszego organizmu na skutek nieprzestrzegania zasad higieny. WZW typu B i C dostaje się do naszego organizmu poprzez kontakt z krwią zakażonego. Ryzyko zakażenia rośnie w takich miejscach jak szpitale, przychodnie, gabinety dentystyczne czy kosmetyczne, salony tatuażu, w których nie są przestrzegane podstawowe zasady przeciwdziałania tego typu zakażeniom.

Dr Anna Góralewska, kierowniczka sekcji szczepień ochronnych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie, pediatra, epidemiolog zwraca uwagę, że ryzyko zakażenia WZW typu A może się zwiększyć w okresie urlopowym. - Są kraje, gdzie liczba nowych zachorowań jest średnia lub wysoka, zwłaszcza w krajach ciepłych. W Polsce ta zapadalność jest niska, ale pojawiają się ogniska choroby na skutek przywiezienia wirusa z wyjazdów zagranicznych - wyjaśnia w Jedynce.

Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

Można się jednak przeciw nim zaszczepić, w przeciwieństwie do trzeciego typu wirusowego zapalenia wątroby. - Obecnie dużym problemem epidemiologicznym na świecie i w Polsce jest problem wirusowych zapaleń wątroby typu C, czyli HCV - mówi specjalista chorób zakaźnych dr Mirosława Półgrabia. - Ta choroba  najczęściej przebiega bez charakterystycznych objawów, trudno jest ją rozpoznać. Mogą występować objawy nietypowe, a wtedy pacjent zwraca się o pomoc np. do dermatologów, reumatologów, nie myśli o WZW typu C.

Pierwsze objawy choroby, która prowadzić może do rozwoju nowotworu bądź marskości wątroby, mogą pojawić się nawet kilkadziesiąt lat po zarażeniu. Dlatego jednym z głównych celów projektu zapobiegania zakażeniom HCV, jaki prowadzi Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny, jest edukacja i informowanie pacjentów o badaniach w kierunku wykrycia wirusa. - Na pewno w tej grupie są osoby, które przed 1992 roku miały wykonane przetoczenie krwi - mówi doktor.

Jak się uchronić przed wirusowym zapaleniem wątroby? Jak przebiega diagnostyka i na jak długo wystarcza szczepienie dowiesz się słuchając całej rozmowy, którą prowadziła Karolina Rożej.

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00. Zapraszamy!

(pj/asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Małgorzata Braunek walczy o życie. Żuławski: dziękuję wszystkim, którzy odpowiedzieli na apel

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2014 15:58
- Dla mamy to olbrzymie wsparcie i nie tylko - podkreślę to - finansowe. Ma to duże znaczenie psychologiczne, ona się czuje potrzebna, ważna i bardzo kochana - o apelu o wsparcie leczenia Małgorzaty Braunek mówił w Jedynce syn aktorki Xawery Żuławski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik Praw Obywatelskich chce zmian w ustawie o zawodzie lekarza

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 15:37
Profesor Irena Lipowicz uważa, że to kierownictwo placówki medycznej, a nie lekarz powinno informować pacjenta, gdzie może wykonać świadczenie, którego odmówiono mu powołujący się na klauzulę sumienia. Według RPO obowiązujące przepisy mogą stwarzać konfliktowe sytuacje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

E-rewolucja w służbie zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2014 08:23
Kod wysłany SMS-em zamiast recepty, lekarz wybrany za pośrednictwem komputera, wyniki badań krwi w laptopie i konto z historią choroby jak konto bankowe - to prawdziwa e-rewolucja w służbie zdrowia - informuje "Puls Biznesu".
rozwiń zwiń