X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Jakie ciekawe zjawiska możemy zobaczć na letnim niebie?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2017 16:00
- Zawsze narzekamy, by tylko nie było chmur, a obłoki srebrzyste to takie chmury, na które miłośnicy astronomii wyczekują - mówi Karol Wójcicki, popularyzator astronomii.
Audio
  • Jakie ciekawe zjawiska możemy obserwować na letnim niebie? (Cztery Pory Roku/ Jedynka)
Obłoki srebrzyste są najwyższymi chmurami obserwowanymi z Ziemi
Obłoki srebrzyste są najwyższymi chmurami obserwowanymi z ZiemiFoto: Anna Anikina / Shutterstock

Właśnie rozpoczyna się lato, a wraz z nim ciekawe zjawiska na niebie. Do jednego z nich należą obłoki srebrzyste, na które od dawna wyczekują miłośnicy astronomii w Polsce i na świecie. Po raz pierwszy tego typu zjawiska na niebie pojawiają się pod koniec maja i można je obserwować w zasadzie przez cały czerwiec.

- Obłoki srebrzyste to najwyższe znane ludzkości chmury w ziemskiej atmosferze, które powstają w zasadzie na granicy kosmosu na wysokości ok. 80-90 km poprzez opadanie do atmosfery i obladzanie pyłu kosmicznego, który tworzy wtedy nad naszą planetą bardzo wysokie chmury. Będąc na przykład nad Arktyką są w stanie odbijać światło słoneczne, które pada na drugą stronę planety i kierują je do nas w nocy - opowiada dziennikarz naukowy i autor portalu "Z głową w gwiazdach".

Jest to na tyle dobrze widoczne zjawisko, że można je obserwować gołym okiem. O tym, jak patrzeć w niebo, by zobaczyć obłoki i co jeszcze ciekawego możemy dostrzec na letnim niebie mówimy więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery Pory Roku

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: Karol Wójcicki (popularyzator astronomii, pasjonat, dziennikarz naukowy i autor portalu "Z głową w gwiazdach")

Data emisji: 21.06.2017

Godzina emisji: 9.21

sm/ag

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ciemna energia, czerwone światła i mapa wszechświata w 3D

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2016 21:24
- Żyjemy we wszechświecie, który jest zdominowany przez swoją ciemną stronę, bo materia, której możemy dotknąć, stanowi tylko niewielki procent całości, a pozostałość to ciemna energia - mówi prof. Agnieszka Pollo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak patrzeć na niebo, by znaleźć w Wigilię pierwszą gwiazdę?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2016 18:31
Myśląc o wigilijnej kolacji, nie sposób zapomnieć o pierwszej gwieździe na niebie, nawiązującej do znanej z Biblii Gwiazdy Betlejemskiej. Tylko, czy ta gwiazda jest rzeczywiście gwiazdą, czy może planetą bądź czymś innym?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przeboje nauki 2016. Astronomia i astrofizyka

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2017 08:33
Najważniejsze odkrycia astronomiczne i astrofizyczne ostatnich miesięcy przedstawił w audycji prof. Kazimierz Stępień z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń