X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Teolog: w Polsce nastąpiło niezwykłe pomieszanie świąt

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2017 15:42
1 listopada to uroczystość Wszystkich Świętych, ważny dla Kościoła katolickiego dzień. Radosny, bo wspominamy tych, którzy osiągnęli już niebo i otarli się o Boga. Zaś 2 listopada, zwany potocznie Zaduszkami, to dzień, w którym wspominamy wszystkich zmarłych, czekających w kolejce do nieba, czyli dzień zadumy.  
Audio
  • Artur Stachowski opowiada o ciekawych cmentarzach i pomyleniu świąt (Cztery pory roku/Jedynka)
Cmentarz na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem, w dzień Wszystkich Świętych. Grób pisarza Kornela Makuszyńskiego
Cmentarz na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem, w dzień Wszystkich Świętych. Grób pisarza Kornela MakuszyńskiegoFoto: PAP/Grzegorz Momot

Teolog Artur Stachowski zauważa, że za czasów PRL nastąpiło pomieszanie świąt. - Chodzi o to, że to był dzień wolny. Władze dawały dzień wolny 1 listopada mówiąc, że jest to Święto Zmarłych, a w kalendarzu liturgicznym w ogóle nie ma takiego święta - wyjaśnia. Dlatego powinniśmy na cmentarze chodzić w Dzień Zaduszny, a chodzimy 1 listopada, bo jest to dzień wolny i weszło to już do naszej tradycji.

Zaduszki też nie powinny jakoś powodować wielkiego smutku. - To nie jest tak, że zmarli nas opuścili. Oni na nas czekają i wcale im się nie spieszy - mówi gość Jedynki.

Artur Stachowski opowiada o cmentarzach, które warto odwiedzić i to nie tylko w Warszawie, ale również w innych miastach. I o znanych ludziach, którzy na nich spoczęli. Wspomina m.in. cmentarz bródnowski, największy w Polsce i jeden z największych w Europie pod względem liczby pochowanych (ok 1,2 mln), którego sam mur ma długość około pięciu kilometrów. To na nim w czasie wojny ćwiczyła Armia Krajowa. Przytacza też związaną z tym anegdotę. Opowiada również o innych niż katolickie cmentarzach. Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Artur Stachowski (varsavianista, fotograf, teolog)

Data emisji: 2.11.2017

Godzina emisji: 9.19

ag/mz
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wszystkich Świętych w historii i różnych zakątkach świata

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2016 11:30
Dzień Wszystkich Świętych jest obchodzony w Kościele katolickim od IV w. O historii, obchodach i znaczeniu tego dnia w audycji Sylwii Sułkowskiej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaduszki z radiową Jedynką. Wspominamy tych, którzy odeszli

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2017 15:04
Dzień Zaduszny, obchodzony 2 listopada, po uroczystości Wszystkich Świętych, jest dniem modlitw za wszystkich zmarłych - zwłaszcza za dusze odbywające pokutę w czyśćcu. Tego dnia Kościół katolicki modli się w intencji ich zbawienia. Radiowa Jedynka zaprasza do wysłuchania wspomnień o osobach, których już z nami nie ma.
rozwiń zwiń