X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Zbadaj swoje ciśnienie tętnicze. Nieprawidłowe może być przyczyną dolegliwości

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2018 16:47
Kiedyś utrzymywano, że prawidłowe skurczowe ciśnienie krwi to 100 plus wiek pacjenta. Ale już od wielu lat obalono ten sposób definiowania prawidłowego ciśnienia.
Audio
  • Co dziewiąty dorosły Polak nie wie, że ma nadciśnienie tętnicze (Cztery pory roku/Jedynka)
Aparat do mierzenia ciśnienia
Aparat do mierzenia ciśnieniaFoto: Gadini/pixabay

Ponad 30 lat temu amerykańscy lekarze wymyślili nową definicję tzw. operacyjnego ciśnienia krwi. Nadciśnienie występuje wtedy, kiedy ryzyko nieleczenia jest groźniejsze niż ryzyko leczenia.

- Dla osoby dorosłej dobre ciśnienie to jest 139 na 89 - informuje dr Michał Sutkowski. Ostrzega, że zarówno wartość skurczowa 140 i wyższa, jak i rozkurczowa 90 i wyższa jest już nadciśnieniem. A więc nadciśnieniem jest np. 145/70, jak też 120/95.

U dzieci wygląda to trochę inaczej i zależy od wieku, płci i wzrostu. Ekspert ostrzega, że już u co dziesiątego 17-latka lekarze stwierdzają nadciśnienie. U dorosłych Polaków co trzeci, czyli ok. 11 milionów, ma nadciśnienie tętnicze, z czego jedna trzecia o tym nie wie. - Dlatego każdy dorosły powinien przynajmniej raz w roku skontrolować ciśnienie - radzi lekarz.

Przekroczenie którego ciśnienia - skurczowego czy rozkurczowego jest groźniejsze? Co powoduje wzrost ciśnienia? Jakie są objawy nadciśnienia? Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie? Posłuchaj nagrania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: dr Michał Sutkowski (lekarz rodzinny)

Data emisji: 29.05.2018

Godzina emisji: 9.22

ag/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Choroby układu krążenia przedwczesną przyczyną zgonów. Czy można temu zapobiec?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 11:43
Choroby układu krążenia to zabójca numer jeden na świecie. Każdego roku odpowiada za 17,5 mln przedwczesnych zgonów. Światowa Federacja Serca, inicjator obchodów Światowego Dnia Serca, ostrzega: w 2030 liczba ta wzrośnie do 23 mln.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Migotanie przedsionków a udar mózgu

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2018 09:53
W województwie mazowieckim ruszył projekt NOMED-AF skierowany do pacjentów 65+. - Program służy temu, aby stworzyć system do wczesnego wykrywania takiej arytmii, jak migotanie przedsionków, żeby odpowiednio wcześnie wdrożyć leczenie - mówi w "Sygnałach dnia" kardiolog, dr Paweł Balsam. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Światowym Dniu Zdrowia zwróć uwagę na swoje serce

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2018 07:14
Światowy Dzień Zdrowia to święto ustanowione przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948 roku. Obchodzone jest corocznie od 1950 w dniu 7 kwietnia, w rocznicę powstania WHO. Jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na najbardziej palące i zaniedbane problemy zdrowotne społeczeństw na świecie.
rozwiń zwiń