X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dysleksja. "Nieprawda, że zaświadczenia są załatwiane"

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2018 16:50
- Poradnie psychologiczno-pedagogiczne, które wydają takie dokumenty, rzeczywiście diagnozują, wymagają opinii ze szkoły. Ja sama, pracując jako psycholog szkolny, piszę takie opinie i dotyczą one dzieci, które naprawdę mają jakiś problem - mówiła w "Czterech porach roku" Justyna Filipiuk.
Audio
  • Psycholog Justyna Filipiuk o diagnozowaniu trudności szkolnych (Cztery pory roku/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/p_ponomareva

Obiegowe przekonanie mówi, że dziś mnóstwo dzieci ma stwierdzoną dysleksję, dysgrafię, dyskalkulię, a zaświadczenia dostają uczniowie, którzy w rzeczywistości nie mają żadnych zaburzeń.

- Faktycznie wzrosła liczba opinii, które dają informacje nauczycielom i wychowawcom wpływające na sposób traktowania dzieci. Natomiast nie jest tak, że wzrosła liczba zaświadczeń "załatwianych". Poradnie psychologiczno-pedagogiczne, które wydają takie dokumenty, rzeczywiście diagnozują, wymagają opinii ze szkoły. Ja sama, pracując jako psycholog szkolny, piszę takie opinie i dotyczą one dzieci, które naprawdę mają jakiś problem - przekonuje Justyna Filipiuk.

Ekspertka przekonuje, że częstsze diagnozy wynikają z tego, że w dzisiejszych czasach psychologowie dysponują większą liczbą narzędzi do stwierdzenia zaburzeń i wspomagania rozwoju.

Gdzie szukać pomocy, gdy podejrzewamy u dziecka trudności w uczeniu się? Kiedy możemy obserwować pierwsze niepokojące sygnały? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Justyna Filipiuk (psycholog dziecięcy)

Data emisji: 7.06.2018

Godzina emisji: 9.11

mg/ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dysleksja, dysgrafia... Problemy, których nie należy ignorować

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2017 19:23
- Oprócz typowych problemów z pisaniem i czytaniem, dzieci z dysleksją czy dysortografią będą miały trudności z każdym przedmiotem - mówi logopeda, Urszula Tużnik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dziecko do 2. roku życia nie powinno korzystać z elektroniki"

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2018 15:00
- Nauczyciele w całej Polsce zwracają uwagę na to, że normy, które kiedyś obowiązywały 3- i 4-latki teraz można zastosować do 6 - i 7-latków - mówiła w "Czterech porach roku" psycholog Karina Mucha.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaburzenia rozwoju powinny być diagnozowane już w przedszkolu

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2018 13:00
- W przedszkolach często pracują bardzo młode osoby, które widzą jakieś sygnały, ale boją się o nich mówić, a czasem taka jest polityka przedszkola. Podczas rekrutacji do szkoły widzę u dzieci rzeczy, które trzeba było ujawnić w okresie przedszkolnym - mówiła w "Czterech porach roku" Justyna Filipiuk, psycholog dziecięcy.
rozwiń zwiń