X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Inwestycję w panele słoneczne trzeba dokładnie policzyć

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 14:26
Energia słoneczna wydaje się idealnym rozwiązaniem problemu rosnących cen energii elektrycznej, źródło prądu jest bowiem darmowe i niewyczerpane. Każdą inwestycję w ogniwa fotowoltaiczne we własnym domu należy jednak dokładnie przeanalizować, bo jej opłacalność zależy od wielu czynników - radzi Jan Ruszkowski, gość "Czterech pór roku" w radiowej Jedynce. 
Audio
  • O opłacalności ogniw fotowoltaicznych i energetyce rozsproszonej, w "Czterech porach roku" opowiadał Jan Ruszkowski ze Związku Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć
Energia fotowoltaiczna może, choć nie musi, się opłacać
Energia fotowoltaiczna może, choć nie musi, się opłacaćFoto: Pixabay

16 maja w Warszawie odbywać się będzie Ogólnopolski Kongres Energetyki Obywatelskiej - to spotkanie członków porozumienia "Więcej niż energia", popierających tzw. energetykę obywatelską, czyli rozproszoną. Jednym z organizatorów Kongresu jest Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć, którego ekspert, Jan Ruszkowski, zdradził słuchaczom "Czterech pór roku" w radiowej Jedynce, jak, dzięki instalacjom ogniw fotowoltaicznych, obniżyć rachunki za prąd.

Zdaniem rozmówcy Romana Czejarka, nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie o opłacalność takiego rozwiązania. Panele fotowoltaiczne są bowiem dość drogie i wszystko zależy od dotychczasowego zużycia prądu oraz od tego, jaki procent wyprodukowanej ze słońca energii uda się wykorzystać. - Jeśli wykorzystamy sami tę energię, to tym lepiej - podkreśla ekspert Polskiej Zielonej Sieci, radząc, żeby każdy przypadek policzyć indywidualnie. - To prawda, że jak się założy panele, to płaci się znacznie mniej. Czy to ma sens - trzeba sobie policzyć. Mamy różne zapotrzebowanie - podkreśla Jan Ruszkowski. 

Istotne jest też to, że panele fotowoltaiczne obliczone są na ponad 10 lat pracy i w takim czasie należy liczyć opłacalność inwestycji.

Zdaniem rozmówcy radiowej Jedynki, warto pamiętać, że odbiorcy indywidualni mogą być prosumentami, czyli oddawać do sieci energetycznej część prądu wytworzonego w domowych elektrowniach słonecznych w zamian za zwrot części jego wartości, a także skorzystać z dopłat do instalacji ogniw solarnych w ramach programu "Czyste powietrze". Firmy nie mają takich możliwości.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Janem Ruszkowskim.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Jan Ruszkowski (Związek Stowarzyszeń Zielona Sieć)

Data emisji: 6.05.2019

Godzina emisji: 11.15

mbl/ ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak