X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dlaczego czytanie dzieciom jest tak ważne?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2019 16:27
Dlaczego należy czytać dziecku 20 minut dziennie i nie denerwować się, że za każdym razem jest to ta sama książka? W audycji "Cztery pory roku" m.in. na to pytanie odpowiada Bianca-Beata Kotoro - psychoterapeutka i psycholog społeczny. 
Audio
  • Czytaj dziecku 20 minut dziennie. (Jedynka/ Cztery pory roku)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Artmim

Według statystyk rodzice powinni czytać dzieciom po 20. minut dziennie. Nie jest to ani za krótko, ani za długo. Jak doradzają eksperci, jeśli dziecko po 5 minutach czytania zajmie się czymś innym, warto po jakimś czasie powrócić do lektury. Nie można jednak denerwować się, że pociechy nie są całkowicie skoncentrowane na tym, co im czytamy.

- Mamy oczekiwania, że jak czytamy dzieciom, to powinny po prostu siedzieć w ciszy, nie ruszać się i być pochłonięte, bo wtedy to oznacza, że słuchają. A tak nie jest, dzieci potrafią nagle zacząć się wiercić, kręcić loka z włosów czy oglądać coś na ścianie. Rodzice i opiekunowie często denerwują się i mówią: "bądź uważny" albo "czy ty mnie słuchasz?". A my tymi hasłami rozbijamy uwagę - mówi Bianca-Beata Kotoro.

Gość Jedynki odnosi się także do tematyki książek, które wybieramy. Według niej warto sięgać również po lekkie, śmieszne lektury. - Żeby pokazać dzieciom, że świat książki jest cudowny i fantastyczny […]. Bardzo często dorośli odwołują się do tego, że oni nie widzą w tym nic zabawnego. Jeśli ktoś po raz 77. wychodzi zza krzaków i woła "akuku", to czemu śmieszy to dziecko? Odbiór świata i słów przez nas dorosłych i dzieci jest inny - tłumaczy Bianca-Beata Kotoro.

Ile słów dzieci przyswajają biernie? Dlaczego czytanie jest tak ważne? Czy podczas lektury należy trzymać dziecko za rączkę?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Bianca-Beata Kotoro (psychoterapeutka, psycholog dziecięcy)

Data emisji: 06.06.2019

Godzina emisji: 11.13

DS/ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak przekonać dzieci do czytania książek?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2016 15:00
Internet, gry komputerowe i filmy dla wielu najmłodszych są dużo atrakcyjniejsze niż książki. Jednak eksperci przekonują, że głównymi winowajcami spadku zainteresowania czytaniem nie są wcale nowe technologie, tylko... rodzice!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kształcenie umiejętności czytania ze zrozumieniem

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2019 23:55
Z badań OECD wynika, że co piąty Polak może nie rozumieć ulotki reklamowej albo instrukcji obsługi pralki, co czwarty - prostego wykresu. Z drugiej strony, według ekspertów zajmujących się zmianami na rynku pracy, 60% dzisiejszych dzieci w wieku szkolnym będzie pracować w zawodach, które jeszcze nie istnieją.
rozwiń zwiń