X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Ważna zmiana w podatkach: mikrorachunki. Co trzeba wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 13:11
Od 1 stycznia wprowadzone zostały indywidualne rachunki podatników - tzw. mikrorachunki. To rachunki przypisane każdemu podatnikowi, na które będą płacone podatki PIT i CIT oraz VAT. W przyszłości system mikrorachunków ma objąć także np. akcyzę czy cła.
Audio
  • Ważna zmiana od 2020 roku: mikrorachunki (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Natee Meepian

Podatnik będzie płacił podatki tak jak dotychczas, ale zamiast wpisywać w poleceniu przelewu numer rachunku bankowego urzędu skarbowego, będzie wpisywał swój indywidualny rachunek podatkowy. 

- Urząd skarbowy samodzielnie dokona rozksięgowania czy to będzie dotyczyło PIT, CIT czy VAT - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dyrektor Departamentu Poboru Podatków w Ministerstwie Finansów. 

Czytaj więcej
shutterstock_podatki-1200.jpg
Ważna zmiana w podatkach

Na podatnikach będzie ciążył tylko jeden obowiązek związany ze zmianą. Trzeba będzie sprawdzić numer mikrorachunku podatkowego.

Jak to zrobić?

Jak tłumaczy Dariusz Aniećko, numer mikrorachunku można sprawdzić w generatorze dostępnym na stronie podatki.gov.pl lub w dowolnym urzędzie skarbowym. Potrzebny jest numer PESEL lub NIP - w przypadku przedsiębiorców. Numer generowany jest automatycznie – nie ma potrzeby składania w tej sprawie żadnych wniosków do urzędu skarbowego.

Co w sytuacji, kiedy ktoś już zrobił przelew, ale na konto Urzędu Skarbowego? Na czyj mikrorachunek dokonać przelewu w przypadku wspólnych zeznań podatkowych? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzą: Sława Bieńczycka i  Roman Czejarek 

Gość: Dariusz Aniećko (dyrektor Departamentu Poboru Podatków w Ministerstwie Finansów)

Data emisji: 2.01.2020 r. 

Godzina emisji: 10.14

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niższe podatki, ułatwienia dla biznesu. Rok 2019 rokiem wielu zmian w gospodarce

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2019 13:20
Rok 2019 upłynął m.in. pod znakiem zmian prawnych i finansowych dla przedsiębiorców i podatników. Gospodarka kończy rok wzrostem na poziomie 4 proc., a ekonomiści podkreślają dobrą koniunkturę wśród firm, rosnące wpływy z CIT, ograniczenie szarej strefy i nowe rozwiązania proinwestycyjne.
rozwiń zwiń