X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Ruszają wileńskie Kaziuki. Najstarszy jarmark w tej części Europy

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 13:12
Wilno przygotowuje się do świętowania. Tradycyjnie z okazji Dnia św. Kazimierza, patrona Litwy zorganizowany zostanie Jarmark Kaziukowy. Jest to największe tego typu wydarzenie na Litwie i jednocześnie najstarszy kiermasz w tej części Europy.
Audio
  • Ruszają wileńskie Kaziuki. Najstarszy jarmark w tej części Europy (Jedynka/ Cztery Pory Roku)
Jarmark Kaziukowy odbywa się nie tylko w Wilnie, ale również w Białymstoku
Jarmark Kaziukowy odbywa się nie tylko w Wilnie, ale również w BiałymstokuFoto: Marcin Onufryjuk / PAP

Tradycja Jarmarku Kaziukowego w Wilnie sięga początku XVII wieku i wiąże się z postacią św. Kazimierza. Był on wnukiem króla Władysława Jagiełły i synem Kazimierza Jagiellończyka. Św. Kazimierz przybył na Litwę wiosną w 1483 roku, gdzie otrzymał urząd podkanclerza litewskiego. Zmarł rok później.

- W 1602 roku został ogłoszony świętym, ale uroczystość kanonizacyjna odbyła się 2 lata później w Katedrze Wileńskiej. Św. Kazimierzowi wzniesiono świątynię, która znajduje się na wileńskim Starym Mieście - mówi Kamil Zalewski, reporter Polskiego Radia. - Tak naprawdę nie wiadomo, kiedy odbył się pierwszy Kaziuk. Jedni mówią, że prawdopodobnie w okolicach roku 1603 lub 1604, ale to w 1636 roku uroczyście przeniesiono relikwie św. Kazimierza do kaplicy ufundowanej przez Zygmunta III i Władysława IV. To właśnie z tą uroczystością historycy wiążą początek Jarmarku Kaziukowskiego - dodaje.

Źródło: Alicja Visciuliene / Youtube

Który to już jarmark?

Zgodnie z wyliczeniami władz Wilna tegoroczny jarmark będzie nosił numer 417. Odbędzie się on od 6 do 8 marca w centrum miasta. Mimo że w ubiegły piątek na Litwie wykryto pierwszy przypadek koronawirusa, nie zanosi się na to, żeby został odwołany. Wspomniany przypadek dotyczy bowiem 39-latki, która mieszka ponad 200 kilometrów od Wilna.

- Mam nadzieję, że odbędzie się i naprawdę przez te 3 dni nie zapadnie żadna kardynalna zmiana. To też zależy od rządowej komisji, jeżeli nie wyda nam takich zastrzeżeń. Na dzisiejszy moment szykujemy się do Kaziuków. Odbywają się one na dworze, więc też unikamy zamkniętych pomieszczeń - informuje wicemer stołecznego samorządu Edyta Tamošiūnaitė.

Palmy wileńskie

Jednym z symboli jarmarku są palmy wileńskie. Różnią się one od tych, które można spotkać w Polsce.

- Po pierwsze palma wileńska pokazuje swoją piękność tym, że jest uwita na patyku leszczynowym. Jest on bardzo miękki, wdzięczny i równy. W Polsce też są palmy, ale uwijane na trzcinie. Mamy inne wzory oraz kolory, które są bardziej naturalne. Nie wybielamy ich, trochę farbujemy, ale praktycznie wykonujemy naturalne palmy - opowiada Agata Granicka, palmiarka już w siódmym pokoleniu.

W ubiegłym roku dzięki staraniom Stowarzyszenia Artystów Ludowych Wileńszczyzny wpisano palmy wileńskie na Listę Litewskiego Dziedzictwa Narodowego. Obecnie prowadzone są prace związane z dokonaniem wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzili: Agnieszka KunikowskaDaniel Wydrych

Reporter: Kamil Zalewski 

Goście: Agata Granicka (palmiarka), Krystyna Adamowicz (wieloletnia dziennikarka Kuriera Wileńskiego), Edyta Tamošiūnaitė (wicemer Wilna)

Data emisji: 4.03.2020 

Godzina emisji: 10.00-11.00

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Firma z Wrocławia wykonuje rekwizyty do kultowej "Gry o Tron"

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2020 15:06
Polscy fani "Gry o Tron" z pewnością będą zachwyceni, że część rekwizytów do tego serialu powstaje w naszym kraju. Rzemieślnicy z Wrocławia wykonali m.in. rękę Jaimiego Lannistera. Jednak zanim do tego doszło, żeby wypromować swoją firmę, stworzyli inny rekwizyt ze świata Westeros.
rozwiń zwiń