more_horiz

Grupa Jurajska GOPR. "Jesteśmy bardzo dobrze wyszkoleni linowo"

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 12:10
- Najtrudniejsze akcje są na Sokolicy. Jest to najwyższa skała, która wymaga zaangażowania większości sprzętu oraz większej ilości osób - mówi Kamil Surdyk, ratownik z Jurajskiej Grupy GOPR. Jak na co dzień wygląda praca ratowników z Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej?
Sokolica
SokolicaFoto: Adrian79/shutterstock

Posłuchaj
05:22 2020_09_25 10_19_56_PR1_Cztery_pory_roku.mp3 Jak działa Grupa Jurajska? (Cztery pory roku/Jedynka)

Grupa Jurajska GOPR od 20 lat zajmuje się ratownictwem górskim na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Ratownicy niosą pomoc w górach, jaskiniach, na skałach i górskich rzekach. Obecnie Grupa Jurajska liczy ponad 100 ratowników górskich oraz około 50 ratowników kandydatów.

Grupa Jurajska - czym różni się od innych?

- Czasami jesteśmy nazywani góralami niskopiennymi, ale to raczej w formie żartów - Kamil Surdyk opowiada o relacjach z innymi grupami GOPR. - Wiadomo, że nie mamy tutaj zagrożenia lawinowego czy tego typu wypadków jak w Bieszczadach, Beskidach, Tatrach albo Karkonoszach. Jesteśmy bardzo dobrze wyszkoleni linowo. Wydaje mi się, że uzupełniamy się z kolegami z innych grup - dodaje.

Najwyższą skałą na Jurze jest Sokolica, która liczy około 100 metrów wysokości. Jak przyznają ratownicy, akcje na niej są najtrudniejszymi działaniami. - Jest tam najwięcej ciężkich wypadków - potwierdza Kamil Surdyk. Spowodowane są tym, że na Sokolicy dochodzi do upadków nie z kilku metrów, tylko nawet z kilkudziesięciu.

Lata zbierania doświadczeń

Jak zostać ratownikiem GOPR? - Trzeba mieć pasję do gór, kochać je i chcieć się udzielać. Droga od stażysty przez kandydata ratownika, później ratownika górskiego i starszego jest bardzo długa. To proces, który trwa latami i trzeba mieć naprawdę dużo zaparcia w sobie, żeby poświęcić swój prywatny czas, zdobywać wiedzę i umiejętności, aby nieść pomoc w górach czy na naszej wyżynie - twierdzi Maciej Gnatowicz.

Źródło: GOPR JURA/Działania Grupy Jurajskiej GOPR

Aplikacja "Ratunek"

Ratownicy są zdania, że sporym ułatwieniem w ich pracy jest aplikacja "Ratunek". - Czasami ludzie nie wiedzą, pod jaką skałą znajdują się czy gubią się na dość prostym terenie, czyli właśnie na Jurze. Mamy sporo poszukiwań, czy to grzybiarzy czy turystów. Jeśli mają zainstalowaną aplikację "Ratunek", wtedy możemy ich namierzyć z dokładnością nawet do kilku metrów - tłumaczy Kamil Surdyk.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadziła: Sława Bieńczycka

Materiał: Magdalena Zbylut-Wiśniewska

Data emisji: 25.09.2020

Godzina emisji: 10.19

DS

Czytaj także

TOPR na ratunek w górach. Coraz więcej interwencji

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 17:00
Wrzesień to idealny czas na górskie wędrówki, ale podczas nich nie można zapominać nawet przez chwilę o rozsądku. - W ostatnich latach nastąpił dość duży wzrost interwencji - przyznaje Jan Krzysztof, naczelnik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Z jakiego sprzętu korzystają ratownicy, kiedy już wyjadą na akcję?
rozwiń zwiń
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem