more_horiz

Cały czas są odkrywane tajemnice sprzed lat

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 09:38
Przykładem jest zdjęcie sprzed ponad 70 lat, na którym, jak już wiadomo, widnieje Maria Barr, córka polskiego pułkownika, wdowa po brytyjskim pilocie polskiego pochodzenia, odbierająca z rąk króla Jerzego VI order przyznany pośmiertnie jej mężowi.
Zdjęcie Marii Barr opublikowane przez IPN
Zdjęcie Marii Barr opublikowane przez IPNFoto: IPN

Rodzina_KARTA_cover1200.jpg
"Rodzina z niepamięci". Jak archiwizować historie rodzinne?

Adam Stefan Lewandowski z Instytutu Pamięci Narodowej wyjaśnia, że na zdjęcie natrafiono podczas studiowania teczki dotyczącej Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, które uczestniczyły w II wojnie światowej. Zdjęcie Marii Barr było jednym z kilkuset przedstawiających kobiety w mundurach. O pomoc w ustaleniu tożsamości IPN poprosił internautów i pierwsze informacje zaczęły napływać już po 24 godzinach. Z tych kilkuset na stronie IPN zostało opublikowanych kilkadziesiąt fotografii.

Posłuchaj
06:48 Jedynka-23-03-2021-cztery-pory-roku-zdjęcie.mp3 Tajemnica zdjęcia z archiwum IPN (Cztery pory roku/Jedynka)

 

- Chodziło nam też o to, żeby zaciekawić historią Polski w ogóle użytkowników mediów społecznościowych, naszych odbiorców - mówi. Przyznaje, że instytut mógł we własnym zakresie szukać odpowiedzi na pytania odnośnie zdjęcia, ale teraz już niemal cała Polska zastanawia się nad historią swojej rodziny i być może na podstawie zdjęć rodzinnych stara się ustalić losy jej członków.

 

Adam Stefan Lewandowski zwraca uwagę, że choć na zdjęciu jest jedna osoba, to dotyczy ono wielu osób. Przez całą wojnę mąż Marii Barr był uznany za zaginionego i dopiero w 1946 roku przyszło zawiadomienie o jego śmierci, co umożliwiało jej ułożenie sobie życia na nowo. Instytut jest już w posiadaniu innych zdjęć Marii Bar, a także jej pierwszej i drugiej rodziny.

IPN zamierza sukcesywnie publikować kolejne nieopisane zdjęcia, licząc, że zostaną wyjaśnione historie prezentowanych na nich osób.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Adam Stefan Lewandowski (Instytut Pamięci Narodowej)

Data emisji: 23.03.2021

Godzina emisji: 9.38

ag

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem