more_horiz

Jak możemy uchronić się przed zalewem covidośmieci?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 15:17
Pandemia koronawirusa wpływa negatywnie nie tylko na nasze zdrowie, ale również na środowisko. Coraz częściej na trawnikach i chodnikach możemy spotkać porzucone rękawiczki i maseczki. Czy grozi nam powódź covidośmieci?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: NiAk Stock

Czytaj też:
plastik FREE 1200.jpg
Ekologia w dobie pandemii. "Masowo wróciliśmy do plastików"

Szacunkowe dane mówią, że w ubiegłym roku zużyto na świecie aż 129 miliardów maseczek. W samej Polsce wyprodukowano ich około 35 milionów. Ponadto na rynku pojawiło się około pół miliona plastikowych, jednorazowych rękawiczek. W ostatnich miesiącach zużyte środki ochrony osobistej widzimy nie tylko w ogólnodostępnych śmietnikach, ale są nimi zaśmiecane także lasy, ulice i skwery.


Posłuchaj
06:57 _PR1_AAC 2021_04_26-11-22-59.mp3 Pandemia COVID-19 spowodowała, że w przyrodzie pojawiło się więcej odpadków (Cztery pory roku/Jedynka)

Właściwa utylizacja

Istotne jest, by po zużyciu maseczki, zabrać ją do domu i dopiero tam wyrzucić do śmieci. Korzystanie z koszy znajdujących się w przestrzeni publicznej może prowadzić do nieoczekiwanych następstw i nie zawsze jest dobrym pomysłem. - Wiatr może wywiać taką maseczkę i może się w nią zaplątać ptak albo jakieś inne zwierzę. Najlepiej wziąć ją do domu i wyrzucić do (odpadów - red.) zmieszanych - tłumaczy w "Czterech porach roku" Magdalena Wieczerzyńska z WWF Polska, przypominając, że tego typu produkty nie podlegają recyklingowi.

Aby bardziej ulżyć środowisku, przed wyrzuceniem maseczki można też odciąć lub oderwać zauszniki. - Może się tak zdarzyć, że maseczki zostaną wywiane z wysypiska śmieci albo też przy segregacji. Wobec tego, jeśli urwiemy zauszniki, to wtedy żaden ptak na pewno się w to nie zaplącze - tłumaczy Magdalena Wieczerzyńska.

Z uwagi na skalę produkcji maseczek czy rękawiczek problem jest poważny i dorównuje problemowi plastikowych butelek porzucanych właściwie na każdym kroku.

Czytaj też:
forum maseczki1200.jpg
Jakie maseczki ochronne są legalne? Sprawdź normy i wymagania

Jak segregować odpady?

W przypadku covidośmieci dla niektórych osób dość problematyczna może być właściwy podział odpadów. - Segregowanie dla wielu z nas jest wciąż trudne. Nie wiemy, czy np. opróżniać opakowania po jogurtach (...). Jeśli chodzi o papier, to powinniśmy wyrzucać takie rzeczy jak karton, ale już bez folii, bez opakowania - wyjaśnia gość Programu 1 Polskiego Radia.

Przedstawicielka WWF Polska radzi, by w przypadku wątpliwości odpadki umieszczać w pojemnikach opatrzonych nazwą "zmieszane". W ten sposób łatwiej później odzyskiwać rzeczy niezabrudzone. - Tak naprawdę, jeśli mamy opakowanie po zabawce, powinno się wycinać tę część plastikową - podsumowuje Magdalena Wieczerzyńska.

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzący: Roman Czejarek

Gość: Magdalena Wieczerzyńska (WWF Polska)

Data emisji: 26.04.2021

Godzina emisji: 11:22

mg

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem