more_horiz

Jan Brzechwa miał kompleks pisarza dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2013 15:02
"Brzechwa nie dla dzieci" to tytuł biografii słynnego bajkopisarza, ukazującej go także z mniej znanej strony. Z autorem książki, Mariuszem Urbankiem będzie się można spotkać w sobotę na 4. Warszawskich Targach Książki.
Audio
  • Mariusz Urbanek o Janie Brzechwie (Cztery pory roku/Jedynka)
  • Agnieszka Karp-Szymańska o atrakcjach dla dzieci na 4. Warszawskich Targach Książki (Cztery pory roku/Jedynka)
Wiersze i bajki Jana Brzechwy uczą i bawią kolejne pokolenia
Wiersze i bajki Jana Brzechwy uczą i bawią kolejne pokoleniaFoto: Wikipedia/www.teatry.art.pl

- Tytuł książki jest odwołaniem do legendarnego tytułu "Brzechwa dzieciom", pod którym od lat ukazują się wiersze Brzechwy, a poza tym chciałem zaznaczyć, że nie opowiadam tylko o autorze "Pchły szachrajki", "Lisa Witalisa" czy "Akademii Pana Kleksa", ale również o wziętym prawniku, współtwórcy polskiego prawa autorskiego, satyryku i autorze wierszy dla dorosłych - mówił w "Czterech porach roku" Mariusz Urbanek.

Co ciekawe sam Jan Brzechwa nie chciał zostać zapamiętany jako pisarz dla dzieci. - Miał kompleks, po trosze wewnętrzny, a po trosze wmówiony mu przez innych, pisarza dla dzieci, dostarczyciela galanterii literackiej, twórczości nieważnej, bo dla nieważnego odbiorcy. Próbował z tym walczyć, całe życie próbował pisać wiersze i prozę dla dorosłych, ale robił to gorzej niż bajki. Paradoksalnie przeżył całe życie jako niespełniony liryk, a trafił do nieba jako autor bajek dla dzieci - podkreślał autor książki "Brzechwa nie dla dzieci".

Opowieści Mariusza Urbanka o Janie Brzechwie będzię można posłuchać na żywo w sobotę na 4. Warszawskich Targach Książki. Wystarczy przyjść na Stadion Narodowy w Warszawie na stoisko Wydawnictwa Iskry. Początek spotkania o 15.00.

Polskie Radio jest patronem medialnym Warszawskich Targów Książki.

Posłuchaj całej rozmowy Magdy Mikołajczuk i jej gościa.

pg

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem