X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Korzyści z handlu emisjami CO2

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2010 06:23
Szkoły, szpitale i inne budynki użyteczności publicznej w całym kraju będą ocieplane za pieniądze z handlu emisjami dwutlenku węgla.
Audio

Minister środowiska, Andrzej Kraszewski podpisał kolejną umowę na sprzedaż jednostek emisji w ramach Protokołu z Kioto, która przyniesie Polsce prawie 30 mln euro, czyli ponad 100 mln zł na ochronę klimatu i wsparcie we wdrażaniu pakietu energetyczno - klimatycznego. Jak zapewnił Agnieszkę Jas - na ochronie klimatu można zarabiać.

Andrzej Kraszewski: - Kolejna umowa podpisana z naszym kontrahentem japońskim. Pieniądze pójdą w całości na inwestycję w dziedzinie ochrony klimatu.

Jan Rączka – prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: - Umowa pozwoli zmodernizować 400 budynków użyteczności publicznej, szkół, ośrodków zdrowia, uczelni wyższych. Dzięki temu będą one zużywały mniej energii, będą tańsze w eksploatacji, a jakość świadczonych usług społecznych będzie wyższa. Ogłoszenie konkursowe pojawi się w ciągu 2 tygodni, a w ciągu 6 miesięcy może zostaną podpisane umowy o dofinansowanie, a do 2 lat te budynki będą jak nowe.

Wojciech Stępniewski z WWF: - Rzeczywiście, można zarabiać na klimacie w różny sposób, np. poprzez produkcję energii w źródłach odnawialnych poprzez wykorzystywanie sprzętów energooszczędnych, jak oszczędne oświetlenie, energooszczędne lodówki czy pralki. Natomiast dzisiaj raczej skupiamy się na tym, jak państwo polskie może zarobić na klimacie.

Jan Rączka: - W ramach z protokołu z Kioto z 1997 roku, którego Polska jest sygnatariuszem, można handlować uprawnieniami do emisji CO2 między krajami rozwiniętymi. Polska ma duże oszczędności, 30% mniej emitujemy niż to było zakładane w ramach tego protokołu, a te nadwyżki mogą być sprzedane tym krajom, które emitują zbyt dużo.

Wojciech Stępniewski: - My obecnie możemy sprzedać, jest to wielkość około 500 milionów ton CO2, które mamy w rezerwie.

Andrzej Kraszewski: - Jesteśmy umówieni na kolejne negocjacje z tym samym kontrahentem, a w toku są kolejne umowy, które prędko będą podpisane. Kolejne umowy będą również opiewać na bardzo istotne dla nas kwoty i będą naszymi kolejnymi przychodami, które będziemy wydawać na ochronę środowiska.

Wojciech Stępniewski: - Jest to taki mechanizm, który pozwoli nam, zarabiając na naszych rezerwach emisyjnych, inwestować w zielone technologie, ponieważ jest zapis w naszej ustawie, że te pieniądze, które pochodzą z takich transakcji, muszą pójść nie do budżetu państwa, ale na zielone inwestycje, które pomagają nadal redukować emisje. Będą lokowane na specjalnym subkoncie w NFOŚiGW i później wykorzystywane na inwestycje, np. produkcję energii ze źródeł odnawialnych czy w efektywność energetyczną.

Ministerstwo Środowiska szacuje, że Polska w ten sposób może zarobić nawet 150 milionów euro.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czysta energia z "brudnego" węgla

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2010 06:23
Jak wyprodukować czystą, ekologiczna energię z węgla? Odpowiedzi na to pytanie będę szukać naukowcy z Akademii Górniczo Hutniczej. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przekazało na badania nowych technologii osiemdziesiąt milionów złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uwaga na PCB!

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2010 06:22
PCB, czyli polichlorowane bifenyle, to substancje wchodzące w skład olejów, które stanowią chłodziwo w różnego typu urządzeniach elektroenergetycznych.
rozwiń zwiń