X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Tutaj łączą się dwa światy" - "Lato z Radiem" na zamku w Liwie

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 13:03
Zamek powstał w XV wieku. W roku 1963 r. powstało muzeum dawnego oręża nawiązujące do militarnej przeszłości Liwa jako warowni na granicy Księstwa Mazowieckiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Do tego urokliwego miejsca zawitała Marta Januszewska, która wraz ze słuchaczami "Lata z Radiem" zwiedziła dawną warownię. 
Mikołaj Kasprowicz i Marta Januszewska
Mikołaj Kasprowicz i Marta Januszewska Foto: Polskie Radio

Mobilne studio Programu 1 Polskiego Radia zawitało do zamku w Liwie gdzie możemy podziwiać nie tylko wspaniałe eksponaty znajdujące się w Muzeum Zbrojowni ale także zachwycić się pięknem otaczającej okolicy. - Tutaj łączą się dwa światy - Europa Zachodnia i Wschodnia spotkały się właśnie na Liwcu. Podlasie zostało przekazane Książętom ruskim przez Kazimierza Odnowiciela i przez prawie 600 lat na tym terenie była granica - opowiada na antenie radiowej Jedynki Roman Postek dyrektor Muzeum historycznego Zamku Liw. 

Muzeum Zbrojownia

Muzeum prezentuje militaria z całego świata, od zabytków z epoki rzymskiej po broń XX wieku. Kolekcja zawiera broń palną, białą – w tym duży zbiór bagnetów z 20 krajów – drzewcową, mundury, zbroje i hełmy. Oprócz eksponatów zwiedzający mogą oglądać dzieła z z kolekcji malarstwa i grafiki m.in. Wojciecha i Jerzego Kossaków, Tadeusza Ajdukiewicza, Stefano Della Belli, portrety sarmackie, sceny batalistyczne, wizerunki sławnych wodzów. Wnętrza muzeum dopełniają zabytkowe meble i tkaniny z XVII – XIX w. 

- Militaria pokazują pewną ewolucję w dziejach wojskowości. Można zobaczyć jak zmieniały się typy ochronne hełmów czy można zobaczyć moriony, które są używane po dziś dzień przez Honorową Gwardię Papierską - podkreśla Dawid Kołodyński, kustosz. - Przedstawiamy także grafiki prezentujące jak zmienia się krajobraz Zamku w Liwie i jego najlepsze lata, czyli wiek XVI - słyszymy. 


Otto Warpechowski 

Mówiąc o Zamku w Liwie nie można wspomnieć o jednej ze szczególnych postaci z nim związanym. Otto Warpechowski zyskał miano bohaterskiego obrońcy Zamku - przez dwa lata zwodził Niemców, którym wmawiał krzyżackie pochodzenie Zamku, ryzykując tym swoje życie. - Otto Warpechowski, wbrew imieniu Polak, tuż przed wojną prowadził działalność archeologiczną i już jako młody chłopak był pasjonatem tych stron - wyjaśnia Roman Postek. - W latach 30. XX wieku już myślał o budowie zamku. Nowa sytuacja pojawiła się w czasie II Wojny Światowej, kiedy tereny zostały wcielone do Rzeszy - dodaje. 

Kim jest "Żółta Dama"?
Pojawia się codziennie o północy w zamkowych murach i właśnie z nią związana jest legenda o słynnych pierścieniach i kasztelanie Marcinie. Słynną legendę przybliżył słuchaczom Programu 1 Polskiego Radia Michał Kasprowicz, przewodnik. 
Posłuchaj
27:48 lato z radiem cz. 1.mp3 Program 1 Polskiego Radia na zamku w Liwie cz. 1 (Lato z Radiem/Jedynka)
Posłuchaj
25:15 lato z radiem cz. 2.mp3 Program 1 Polskiego Radia na zamku w Liwie cz. 2 (Lato z Radiem/Jedynka)
Posłuchaj
19:05 2020_06_23 11_16_46_PR!_Lato_z_Radiem.mp3 Program 1 Polskiego Radia na zamku w Liwie cz. 3 (Lato z Radiem/Jedynka)
 
   

***

Dziennikarze radiowej Jedynki, jak co roku, wyruszają w Polskę, by od poniedziałku do soboty, do końca sierpnia, odwiedzać najciekawsze turystycznie, historycznie i kulturowo miejsca w całym kraju.

To, które miejsca znajdą się na mapie reporterskich wyjazdów, zależeć będzie od… Słuchaczy, biorących udział w plebiscycie Turystyczna Lista Przebojów PL! TLP powstaje dzięki Państwu. Czekamy na zgłoszenia interesujących miejsc w Państwa regionach i pomysłów na spędzanie czasu wolnego dla całych rodzin!

Zdjęcia i filmiki pięknych, nieodkrytych dotąd miejsc można przesyłać za pośrednictwem internetowego formularza na stronie turystycznego plebiscytu.

Relacje reporterskie z wyjazdów w wybrane regiony Polski będzie można śledzić na antenie radiowej Jedynki, pod adresem latozradiem.pl oraz w mediach społecznościowych Polskiego Radia.

Trasa podróży szlakiem Turystycznej Listy Przebojów PL będzie liczyć kilkadziesiąt miejsc w całej Polsce. W kolejnych dniach i tygodniach dziennikarze odwiedzą atrakcje znajdujące się m.in. w Solcu Kujawskim, Liwie, Kowarach, Lublinie, Władzinie, Bukownie i Łodzi.

. 

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem 

Prowadzą: Marta Januszewska i Roman Czejarek 

Goście: Roman Postek (dyrektor Muzeum historycznego Zamku Liw), Dawid Kołodyński (kustosz), Mikołaj Kasprowicz (przewodnik) 

Data emisji: 23.06.2020 r.

Godzina emisji: 9.00 -12.00

ag/ans

Czytaj także

Angielska róża na Śląsku. Tajemnice Daisy von Pless

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2017 17:45
- Księżna Daisy von Pless była angielską różą, która przyjechała na śląską ziemię. Nigdy do końca nie nauczyła się języka niemieckiego, bardzo dobrze się tu czuła i lubiła Polaków - mówi Mateusz Mykytyszyn, prezes Fundacja Księżnej Daisy von Pless.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lato z radiem" zwiedziło późnogotycki zamek

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2018 11:39
W środę odwiedziliśmy zamek położony w pobliżu wsi Grodziec na Dolnym Śląsku. Miał on swoją burzliwą historię. Podczas II wojny światowej był schronieniem dla eksponatów z muzeów we Wrocławiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lato z Radiem" w jedynym takim miejscu - Zakopanem

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2019 12:00
W sobotę (29.06) oprowadzaliśmy słuchaczy po mieście i po Tatrzańskim Parku Narodowym. Poznalismy też ofertę kulturalną miasta, które jest pierwszym etapem "Lato z Radiem Festiwal 2019".
rozwiń zwiń