X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Spór o poziom płac i warunków pracy w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2015 18:05
Pracownicy są bezwzględnie wykorzystywani przez pracodawców – twierdzą związkowcy i obrońcy pracobiorców. Koszty pracy są za duże – oceniają środowiska pracodawców. Kto ma rację?
Audio
  • O wysokości płac i warunkach pracy: Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność, dr Ryszard Bugaj, ekonomista z Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN, poseł Marcin Święcicki (PO), członek sejmowej Komisji Finansów Publicznych, Mariusz Pawlak, główny ekonomista Związku Przedsiębiorców i Pracodawców
W Polsce nadal brakuje rozwiniętego rynku pracy, a dysproporcje płac między kadrą zarządzającą a pracownikami należą do najwyższych w Europie
W Polsce nadal brakuje rozwiniętego rynku pracy, a dysproporcje płac między kadrą zarządzającą a pracownikami należą do najwyższych w EuropieFoto: Glow Images/East News

- Dysproporcje płacowe między kadrą zarządzającą a pracownikami są w Polsce zbyt duże, największe w Europie, to już wręcz patologia, szeregowi pracownicy mówią, że są bezwzględnie  wykorzystywani, mają nadmiernie wyśrubowane zadania – powiedział Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność.

- Rzeczywiście, widać wynaturzenie w zarobkach, ale zostały zwiększone ulgi rodzinne, kwoty wolne od podatku – te zmiany idą w dobrym kierunku. Mimo kryzysu, państwo podwyższa płacę minimalną, stara się zmniejszać bezrobocie – żeby pracownicy mogli wybierać na rynku lepsze oferty zatrudnienia – podkreślał dr Marcin Święcicki, ekonomista i polityk PO, członek sejmowej komisji finansów publicznych. - Wyprzedziliśmy już Węgry, Czechy, Słowację, jest nam bliżej do krajów zachodnich, jeśli idzie o poziom płacy minimalnej – dodał poseł.

- Koszty przy zatrudnieniu wynoszą 60 groszy za każdą wypłaconą pracownikowi złotówkę – stwierdził z kolei Mariusz Pawlak, główny ekonomista Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Dlatego wiele firm, jego zdaniem, nie decyduje się na etatowe zatrudnianie części lub wszystkich swoich pracowników. Dotyczy to zwłaszcza małych i średnich firm, które wypracowują 60 proc. naszego PKB. - Jeśli obniżymy koszty pracy, to będzie u nas 3 mln przedsiębiorców i się poprawi rynek pracy, przepisy nie zmienią go natomiast na lepsze - podsumował Pawlak.

- Kwestionuję tezę, że koszty pracy w Polsce są za duże, doszliśmy do pewnej granicy i nie da się już obronić takiej tezy - powiedział dr Ryszard Bugaj, ekonomista z Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN. Jego zdaniem, sytuację pogarsza istnienie "degresywnego systemu podatków". – Po opodatkowaniu dysproporcja miedzy bogatymi a biednymi jest jeszcze większa niż przed odjęciem podatków – ocenił Bugaj. Natomiast kwoty wolne od podatków są – według ekonomisty -"skandalicznie małe".

***

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką

Prowadził: Marek Mądrzejewski

Goście: Alfred Bujara (przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność), dr Ryszard Bugaj (ekonomista z Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN), Marcin Święcicki (PO, członek sejmowej Komisji Finansów Publicznych), Mariusz Pawlak (główny ekonomista Związku Przedsiębiorców i Pracodawców)

Data emisji: 5.01.2015

Godzina emisji: 16.28

ju/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Randstad: to nadal nie jest rynek pracownika, tylko pracodawcy

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2014 16:27
W trzecim kwartale tego roku na polskim rynku pracy zapanowała stagnacja; wśród pracowników nie widać było wzrostu chęci do zmiany pracodawcy - wynika z najnowszego Monitora Rynku Pracy przygotowanego przez Instytut Badawczy Randstad.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kandydaci do pracy skarżą się na rekrutacje w polskich firmach

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2014 14:44
Choć 65 proc. pracodawców deklaruje, że dba o relacje z kandydatami, to sami zainteresowani (blisko 60 proc.) uważają inaczej. Skarżą się przede wszystkim na brak informacji zwrotnej o otrzymanej aplikacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Płaca minimalna w 2015 r. wzrośnie, a wraz z nią inne świadczenia

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2014 12:37
Pensja minimalna wzrośnie od stycznia 2015 roku o 70 zł brutto do kwoty 1750 zł. Stawka dla osób w pierwszym roku pracy wzrośnie o 56 zł i wyniesienie 1400 zł brutto.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mijający rok był bardzo dobry dla rynku pracy

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2014 22:44
Sytuacja na rynku pracy jest najlepsza od dwóch lat. Nawet pomimo niewielkiego wzrostu bezrobocia w końcówce roku widać zdecydowanie pozytywne tendencje. Zatrudnienie rośnie, a sami pracownicy optymistycznie oceniają swoje perspektywy na pracę. I ten trend się utrzyma także w przyszłym roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Płaca minimalna w 2015 r. wyższa o 70 zł. Zysk dla pracownika, rosnące koszty dla pracodawcy

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2014 11:26
Płaca minimalna od 1 stycznia 2015 roku wzrośnie o 70 zł. Będzie wynosić nie 1680 zł, a 1750 zł, co dla pracowników oznacza nie tylko wyższe wynagrodzenie, ale także wzrost niektórych świadczeń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister Jacek Męcina podsumowuje 2014 rok na rynku pracy

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2014 14:55
Trudny, ale udany. Tak o 2014 roku na rynku pracy mówi wiceminister pracy Jacek Męcina. Sekretarz stanu cieszy się z wprowadzenia kilku istotnych reform. Zapowiada jednak, że za nimi muszą iść kolejne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Płaca minimalna od 1 stycznia wzrosła do 1750 zł brutto

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2015 17:18
Płaca minimalna wzrosła od 1 stycznia z 1680 złotych do 1750 złotych, czyli o 70 złotych brutto.
rozwiń zwiń