more_horiz

Warszawskie Targi Książki. Ogłoszono nominowanych do Nike

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 18:34
Od czwartku do niedzieli na stołecznym Stadionie Narodowym gościć będą 4. Warszawskie Targi Książki. Tradycyjnie już pierwszego dnia imprezy ogłaszane są nominacje do Nagrody Nike.
Audio
  • Juliusz Kurkiewicz o nominacjach do Nagrody Nike i Warszawskich Targach Książki (Popołudnie z Jedynką/Jedynka)
W czwartek otwarto IV Warszawskie Targi Książki, na których prezentować się będzie ponad 500 wystawców z kraju i zagranicy. Po raz pierwszy impreza odbywa się na Stadionie Narodowym
W czwartek otwarto IV Warszawskie Targi Książki, na których prezentować się będzie ponad 500 wystawców z kraju i zagranicy. Po raz pierwszy impreza odbywa się na Stadionie NarodowymFoto: PAP/Tomasz Gzell

W tym roku o tę prestiżową nagrodę ubiegać będą się m.in. "Morfina" Szczepana Twardocha, "Trociny" Krzysztofa Vargi, "Dziennik" Jerzego Pilcha czy "Cwaniary" Sylwii Chutnik. Wśród dwudziestu nominowanych książek po raz pierwszy w historii znalazł się komiks - "Przygody na bezludnej wyspie" Macieja Sieńczyka.

- Na świecie już dawno odkryto, że komiks, czyli połączenie słowa i obrazu może dawać wyjątkową jakość artystyczną, a tacy autorzy jak Marjane Satrapi czy Art Spiegelman są uznawani za wybitnych twórców. Myślę, że w Polsce właśnie Maciej Sieńczyk jest takim wyjątkowym autorem. Ponieważ Nike jest nagrodą literacką, jurorzy zwrócili uwagę na niezwykły język, na grę pewnymi różnymi kliszami, nowomową PRL-owską i tą pochodzącą z dzisiejszej popkultury. Autor korzysta z tego wszystkiego, by opowiedzieć swoje zupełnie surrealistyczne i zakręcone historie - tłumaczył w Jedynce Juliusz Kurkiewicz, sekretarz Nagrody Nike.

Wyjątkowa jest również tegoroczna edycja Warszawskich Targów Książki. Zamiast w Pałacu Kultury i Nauki, tym razem imprezę zorganizowano na Stadionie Narodowym. - Jest na pewno o wiele wygodniej. Natomiast boję się trochę o atmosferę, o to czy będzie widać takie tłumy i taki entuzjazm jak w poprzednich latach - dzielił się swoimi wrażeniami Juliusz Kurkiewicz.

Polskie Radio jest patronem medialnym 4. Warszawskich Targów Książki.

Posłuchaj całej rozmowy Magdy Mikołajczuk i jej gościa.

pg

Zobacz także

Zobacz także