X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Propozycja Trumpa dla Iranu to "wybieg PR-owy"?

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 19:36
- Jeżeli te sankcje zostaną wprowadzone i przyjęte przez wszystkich, czyli przez sygnatariuszy porozumienia z 2015 roku, to myślę, że byłoby to bardzo odczuwalne dla Iranu, całej gospodarki, jak i ludzi - mówił na antenie radiowej Jedynki dr Bartosz Bojarczyk (Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie). 
Audio
  • Wedle Bartosza Bojarskiego, propozycja Trumpa przedstawiona Iranowi to wybieg PR-owy (Jedynka/Więcej świata)
Donald Trump
Donald TrumpFoto: PAP/EPA/ROD MILLINGTON

W maju Donald Trump wypowiedział umowę atomową z Iranem. Europę straszy karami za próby handlu z tym krajem. Za chwilę wprowadzi pierwszą transzę sankcji na Teheran, druga jesienią. Niedawno jednak oświadczył, że jest gotów na spotkanie z liderami Iranu w każdej chwili i bez żadnych warunków wstępnych. Irańczycy odrzucają propozycję, choć widmo sankcji oznacza dla nich jeszcze większe problemy gospodarcze.

- Moim zdaniem propozycja Trumpa to jest taki wybieg PR-owy. Trump słynie z tego, że je wieczorami te cheeseburgery i coś tam na Twitterze pisze, ale jego sekretarz to zdementował przedstawiając 12 punktów, wokół których miałaby się toczyć ta dyskusja - mówiłdr  Bartosz Bojarczyk.

- Chciałbym zaznaczyć, że oprócz USA i ich mniejszych sojuszników, to jednak główne państwa europejskie tj. Wielka Brytania, Francja, Niemcy, a także Chiny i Rosja, starają się znaleźć inne rozwiązanie. Może nie odrzucają tych sankcji kompletnie, ale ich nie przyjmują absolutnie - dodał.   

6 sierpnia wejdą w życie amerykańskie sankcje nałożone na Iran dot. rynku walutowego oraz samochodowego.

- Im większa presja z zewnątrz na reżim, tym się on bardziej umacnia wewnętrznie. Ludzie faktycznie mają dosyć, od wielu miesięcy, ze względu na pogarszającą się sytuację ekonomiczną strajkują nie tylko przedsiębiorcy i dziennikarze. Kilka dni temu zamknięty został "Gran Bazar", "wielki bazar" w Teheranie w ramach protestu - stwierdził gość Jedynki. - Społeczeństwo irańskie miało wielkie nadzieje, że po zniesieniu sankcji sytuacja bardzo szybko się poprawi. To jest niezrozumienie społeczne. Ja bym odniósł to do Polski. W latach 90. w okresie transformacji największe koszty ponieśli zwykli szarzy ludzie - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której rozmawiano również o zbliżeniu Włoch i Stanów Zjednoczonych oraz o kolejnej odsłonie sporu o nową nazwę Macedonii.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Michał Żakowski

Goście: dr Bartosz Bojarczyk (Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie, Zakład Stosunków Międzynarodowych), Piotr Kowalczuk (korespondent Polskiego Radia we Włoszech), Marta Szpala (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 1.08.2018

Godzina emisji: 18.14

dcz/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Konferencja Netanjahu ws. planu nuklearnego Iranu. "Nie odpowiedział na podstawowe pytanie"

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2018 19:24
- Na jedno podstawowe pytanie Netanjahu nie odpowiedział - czy Iran program nuklearny dalej ma - mówił na antenie radiowej Jedynki o konferencji premiera Izraela Jarosław Kociszewski (Wirtualna Polska). 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwa oblicza Trumpa. Przyszłość relacji UE z USA po szczycie w Singapurze

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2018 19:26
 - Myślę, że w sprawach Półwyspu Koreańskiego Europa jest jednak za Trumpem. Tutaj zagrożenia różnicami nie ma. Znacznie ważniejszą kwestią jest Bliski Wschód i opowiedzenie się jednoznacznie Trumpa w konflikcie głównych sił po stronie Arabii Saudyjskiej a przeciwko Iranowi - mówił na antenie radiowej Jedynki Jerzy Haszczyński ("Rzeczpospolita"). 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: Iran zrezygnował z bomby atomowej w zamian za dostęp do pieniędzy

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2018 17:15
- Irańczycy z jednej strony obiecują kontynuację umowy jednocześnie podkreślając, że jeśli Iran nie będzie w stanie eksportować ropy naftowej to nikt jej z Zatoki Perskiej eksportować nie będzie, co jest oczywistą groźbą - mówił w radiowej Jedynce Jarosław Kociszewski komentując stanowisko Teheranu w sprawie współpracy nuklearnej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef PISM o relacjach Polska-USA: pilnujmy swoich interesów

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 19:42
- Jeden z podstawowych zarzutów wobec Donalda Trumpa polega na tym, że świat stracił pewność co do tego za czym Ameryka może się opowiedzieć, w którym kierunku i w jakim celu zmierza jej polityka - powiedział na antenie Jedynki Sławomir Dębski.
rozwiń zwiń