X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Przyszłość amerykańskiej polityki wobec Europy Wschodniej

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2018 19:52
"Polityka amerykańska wobec Europy Wschodniej" - w debacie pod takim tytułem organizaowanej przez Redakcję Międzynarodową Polskiego Radia wzięli udział prof. Zbigniew Lewicki, dr Sławomir Dębski, dr Adam Eberhardt oraz Korneliusz Ochman.
Audio
  • Prelegenci zastanawiali się nad zmianami zachodzącymi w zachodnim świecie (Jedynka/Więcej świata)
Donald Trump
Donald TrumpFoto: PAP/EPA/SHAWN THEW

We Wrocławiu odbyła się coroczna konferencja pt. "Polska polityka wschodnia" organizowana przez Kolegium Europy Wschodniej. W jej ramach odbyła się debata pt. "Polityka amerykańska w Europie Środkowej". Debatę przygotowała Redakcja Międzynarodowa Polskiego Radia, prowadził ją Grzegorz Ślubowski.

Profesor Zbigniew Lewicki stwierdził, że Zachód ze „wspólnoty wartości” przekształcił się we "wspólnotę interesów". - Swego czasu zapytano Mahatmę Ghandiego, co myśli o cywilizacji zachodu. I on powiedział: "To byłby świetny pomysł". Przez długi czas, aż do lat 80., mogliśmy mówić o cywilizacji zachodu jako o wspólnocie wartości, wspólnym rozumieniu kultury, religii, narodu itd. I gdzieś tak od końca lat 80. Zamiast wspólnoty wartości pojawiła się wspólnota interesów.  A ona z definicji jest zmienna. Co i raz podnoszą się głosy, żeby coś z tym Krymem zrobić, „no ale bądźmy realistami”, z Nord Stream 2 warto byłoby coś zrobić, „no ale bądźmy realistami”. I te interesy, zmienne oczywiście, zastępują nam wartości - mówił Lewicki. - To nie jest tak, że Trump stworzył takie myślenie. To świat współczesny stworzył Trumpa, Theresę May czy Corbyna, to świat współczesny stworzył następcę Merkel (…) W tym świecie, jeżeli cokolwiek chcemy uzyskać od Trumpa, to musimy przyjąć perspektywę transakcyjną - dodał.  

Dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej stwierdził, że Niemcy uważają się za "ostoję stabilności". - Niemcy jeszcze nie akceptują Trumpa. Wydaje nam się, że jesteśmy wyspą stabilności i że procesy, które zachodzą w Berlinie, są najlepsze w Europie. Społeczeństwo i elity niemieckie nie zaakceptowały jeszcze świata, który jest kształtowany przez Donalda Trumpa i myślę, że potrwa to jeszcze trochę - stwierdził Korneliusz Ochman. - Na razie w Niemczech podchodzimy do wszystkich przemian na świecie bardzo ostrożnie - dodał.

Dr Sławomir Dębski wskazał na wagę administracji amerykańskiej przy nieobliczalnym czasem Trumpie. - Jeżeli zapytamy się o politykę Stanów Zjednoczonych, nie tyle Donalda Trumpa. To oprócz retoryki prezydenta mamy jeszcze administrację, która nadaje sens temu, co prezydent czasami opowiada. Nawet kiedy powie 2-3 słowa za dużo, wymaga to wiele pracy, ale ta administracja jest zdolna do skorygowania tego kursu - zaznaczył szef PISM. - Tych przykładów, gdy Trump był nakłaniany do tego, żeby politykę zagraniczną prowadzić zgodnie z tradycją polityki amerykańskiej było stosunkowo dużo - dodał.

Dr Adam Eberhardt podkreślił, że  - Trump nie jest źródłem zawirowań, tylko przez swoją osobowość wyostrza pewne trendy, które zachodzą. One zachodzą zarówno w relacjach transatlantyckich, jak i w relacjach z Chinami - mówił. - Jeśli chodzi o nieprzewidywalność, to jest chyba najbardziej nieprzyjemna niespodzianka jaka spotkała Federację Rosyjską. Rosja była do tej pory zwolennikiem nieprzewidywalności w polityce zagranicznej, o ile ona była generowana na Kremlu. To dawało Rosji pewną przewagę - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Grzegorz Ślubowski

Goście: Dr Sławomir Dębski (dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych), dr Adam Eberhardt (dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich), prof. Zbigniew Lewicki (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), Korneliusz Ochman (dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej)

Data emisji: 18.10.2018

Godzina emisji: 18.04

dcz/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy możemy czuć się bezpiecznie? Debata "Polska w niestabilnym świecie"

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2018 19:18
- Nie mieliśmy jeszcze nigdy w historii świata takiej wojny handlowej, jaka toczy się między Stanami Zjednoczonymi a Chinami - powiedział Jacek Bartosiak podczas debaty "Polska w niestabilnym świecie". Dyskusja odbyła się w siedzibie Polskiego Radia.
rozwiń zwiń