more_horiz

Ekspert: konferencja w Warszawie to sukces wszystkich, lepiej rozmawiać niż walczyć

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2019 19:30
Konferencja bliskowschodnia to sukces Warszawy i Polski. Jesteśmy teraz w kalendarzu ważnych imprez międzynarodowych - miejmy nadzieję, że będą odbywać się u nas regularnie - powiedział w Jedynce Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego.
Audio
  • Konferencja bliskowschodnia, 28 lat Grupy Wyszehradzkiej (Więcej świata/Jedynka)
Wiceprezydent USA Mike Pence, premier RP Mateusz Morawiecki, minister spraw zagranicznych RP Jacek Czaputowicz, premier Izraela Benjamin Netanjahu i sekretarz stanu USA Mike Pompeo (P) podczas konferencji bliskowschodniej
Wiceprezydent USA Mike Pence, premier RP Mateusz Morawiecki, minister spraw zagranicznych RP Jacek Czaputowicz, premier Izraela Benjamin Netanjahu i sekretarz stanu USA Mike Pompeo (P) podczas konferencji bliskowschodniejFoto: PAP/Paweł Supernak

Konferencje nie muszą być tylko w Monachium – mogą być i w Warszawie – mówił Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego. Dodał, że takie wydarzenia to promocja Polski, budowanie wizerunku naszego kraju, reklama.

Do tego tego rodzaju konferencja zbliża różnych aktorów sceny międzynarodowej – mówił gość Jedynki. Zaznaczył, że w Warszawie np. szef MSZ Omanu rozmawiał z premierem Izraela. Przyjechał również przedstawiciel Kataru, choć od 2017 roku między Arabią Saudyjską i Katarem wykopany był topór wojenny – mówił ekspert.

Jak przypomniał Artur Wróblewski, zaplanowano siedem grup roboczych ds. problemów bliskowschodnich. Zaznaczył, że grupa ds. praw człowieka przyda się np. w przypadku wyjeżdżających m.in. z Polski Kurdów, którzy po wyjeździe do Turcji bywają uwięzieni. Gość Jedynki zna już kilka takich przypadków. Gdy zaś chodzi o finansowanie terroryzmu – problemem jest handel kokainą, opium, na przykład przez Hezbollah – mówił gość Jedynki. 

Ekspert dodał, że być może w przyszłości uda się renegocjować porozumienie irańskie z Wiednia, by włączyć w nie również kwestie pocisków balistycznych, które Iran testuje, posiada i produkuje. - Teheran nie może tego robić na mocy dwóch rezolucji bezpieczeństwa ONZ. A tego nie przestrzega – oznajmił gość Jedynki. Dodał, że do tego powinien odnieść się powstający na mocy procesu warszawskiego zespół ds. nieproliferacji broni.

Gość Jedynki zaznaczył też, że Polski Instytut Spraw Międzynarodowych stworzy międzynarodową grupę studiów strategicznych nad Bliskim Wschodem razem z think tankiem amerykańskim. 

Więcej w nagraniu.

W audycji mowa była również o 28. rocznicy utworzenia Grupy Wyszehradzkiej.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Piotr Pogorzelski

Goście: Artur Wróblewski z Uczelni im. Łazarskiego, Łukasz Ogrodnik z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych

Data emisji: 15.02.2019

Godzina emisji: 18.15

agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert: podczas konferencji w Monachium będzie ucierane nowe stanowisko wobec Iranu

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2019 14:14
- Konferencja w Monachium skupia się na tym, nad czym wszyscy właściwie się zastanawiają, czyli: jak będzie wyglądał świat, w którym narasta poczucie niepewności co do kierunków które obieramy, od tematów bliskowschodnich po przyszłość NATO i sposób zapewniania kolektywnego bezpieczeństwa - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Wojciech Przybylski (Visegrad Insight)
rozwiń zwiń